دانشگاه فرهنگیان و راهکارهای قبولی + گرایش ها، حقوق، دانشگاه شهید رجایی

صفر تا صد مصاحبه دانشگاه فرهنگیان


قطعا می‌دونید که دانشگاه فرهنگیان و نحوه پذیرش گرفتن در اون کمی با دانشگاه های دیگه متفاوته. به همین دلیل در ادامه درباره تمام رشته ها و شرایط قبول شدن از طریق اونها در دانشگاه فرهنگیان رو به صورت دقیق توضیح می‌دیم.

اما قبل از هرچیزی باید بدونید که برای تبدیل شدن به یک معلم دو دانشگاه وجود که می‌تونید در اونها درس بخونید.

 1. دانشگاه های فرهنگیان در سراسر کشور
 2. و دانشگاه شهید رجایی تهران

مواردی که در ادامه بررسی می‌کنیم هم در دانشگاه فرهنگیان ارائه می‌شن و هم در دانشگاه شهید رجایی.

دانشگاه فرهنگیان و راهکارهای قبولی + گرایش ها، حقوق، دانشگاه شهید رجایی
فهرست مطالب (اینجا چه خبره؟) فهرست رو جمع کن بره بابا

برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان چه دروسی رو بیشتر بخونم؟

قطعا کسب درصد بالا در برخی دروس در کنکور می‌تونه روی قبولی شما در یک رشته خاص در دانشگاه فرهنگیان تاثیر بذاره.

اما یک درس خاص برای همه گرایش ها موثر نیست. یعنی شما باید این موضوع رو در نظر بگیرید که قصد ورود به چه رشته ای از چه زیرگروهی رو دارید و دروسی که بیشترین ضریب رو در اون زیرگروه دارن چه مواردی هستن.

برای مثال اگر به دبیر عربی شدن که جزو زیرگروه یک هست علاقمند هستید باید برای دروسی با ضریب بالا در زیرگروه وقت زیادی بذارید. مثل دروسی از جمله عربی و ادبیات که ضریب 4 دارن یا فلسفه و منطق که ضریب 3 داره!!

گرایش های دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی برای رشته‌ی انسانی

تمام گرایش های ممکن که در دانشگاه های فرهنگیان ارائه می‌شن همراه با زیرگروهشون در پایین وجود دارن. دانشگاه شهید رجائی هیچ گرایشی از گرایش های انسانی رو پوشش نمی‌ده.

 • آموزش الهیات (زیرگروه 1)
 • آموزش زبان عربی (زیرگروه 1)
 • آموزش زبان و ادبیات فارسی (زیرگروه 1)
 • آموزش علوم اجتماعی (زیرگروه 2)
 • آموزش تاریخ (زیرگروه 4)
 • آموزش جغرافیا (زیرگروه 4)
 • آموزش ابتدایی (زیرگروه 5)
 • آموزش مشاوره و راهنمایی (زیرگروه 5)
 • آموزش کودکان با نیازهای ویژه (زیرگروه 5)
 • آموزش تربیت بدنی (زیرگروه 5)

فقط در رابطه با گرایش آموزش مشاوره و راهنمایی باید بدونید که برخی از فارغ التحصیل های این گرایش به عنوان مشاور در مدرس فعالیت می‌کنن و برخی دیگه به عنوان معلم پرورشی.

پس اگر مثلا به معلم پرورشی شدن علاقه ندارید یا برعکس وارد این رشته نشید چون ممکنه بعدها مجبور بشید در اون سِمَت فعالیت کنید‌.

گرایش های دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی برای رشته‌ی تجربی

گرایش هایی که داوطلب های کنکور تجربی می‌تونن اونهارو در دانشگاه فرهنگیان بخونن همراه با زیرگورهشون رو در زیر آوردیم. فقط در مورد یعنی مهندسی صنایع مبلمان باید این رو بدونید که این رشته در دانشگاه شهید رجائی ارائه می‌شه.

 • آموزش ابتدایی (زیرگروه 1)
 • آموزش تربیت بدنی (زیرگروه 5)
 • آموزش زیست شناسی (زیرگروه 1)
 • آموزش شیمی (زیرگروه 2)
 • آموزش کودکان با نیازهای ویژه (زیرگروه 1)
 • مهندسی صنایع مبلمان (زیرگروه 5)

گرایش های دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی برای رشته‌ی ریاضی

برای رشته‌ی ریاضی کد رشته های خیلی زیادی هم در دانشگاه فرهنگیان و هم در دانشگاه شهید رجائی وجود داره‌ (به این دلیل که تم کلی دانشگاه رجائی مهندسی هست و به همین دلیل بیشتر گرایش های ریاضی فیزیک رو پوشش می‌ده).

در پایین این گرایش ها رو می‌بینید. ظرفیت ها احتمالا در هر سال با سال دیگه متفاوت هستن و برای اطلاع از ظرفیت پذیرش هر رشته باشید یه دفترچه انتخاب رشته اون سال که توسط سازمان سنجش منتشر می‌شه مراجعه کنید‌.

رشته های ارائه شده در تمام دانشگاه های فرهنگیان:

 1. آموزش ابتدایی (زیرگروه 1)
 2.  آموزش  ریاضی (زیرگروه 1)
 3.  آموزش تربیت بدنی (زیرگروه 1)
 4.  آموزش فیزیک (زیرگروه 1)
 5.  آموزش کودکان با نیازهای ویژه (زیرگروه 1)

رشته هایی که فقط در دانشگاه شهید رجایی رائه ارائه می‌شن:

 1.  مهندسی معماری (زیرگروه 1)
 2. مهندسی برق (زیرگروه 1)
 3. مهندسی مکانیک (زیرگروه 1)
 4.  مهندسی ساخت و تولید (زیرگروه 1)
 5.  مهندسی مواد و متالورژی (زیرگروه 1)
 6.  مهندسی عمران (زیرگروه 1)
 7.  مهندسی کامپیوتر (زیرگروه 1)
 8.  شیمی محض (زیرگروه 2)

همچنین درباره ظرفیت پذیرش خانم ها و آقایون در دانشگاه شهید رجائی باید بگیم که معمولا بیشتر اونها حداقل در بخش مهندسی ها مربوط به آقایون هست.

گرایش های دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی برای گروه زبان

گرایش مربوط به گروه زبان آموزش زبان انگلیسی هست که در زیر گروه یک قرار داره. این رشته هم در دانشگاه های فرهنگیان و هم در دانشگاه شهید رجائی ارائه می‌شه.

گرایش های دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی برای گروه هنر

گرایش هایی که برای بچه های گروه هنر در دانشگاه فرهنگیان وجود داره آموزش هنر (زیرگروه یک) هست. و همچنین رشته‌ی ارتباطات تصویری (زیرگروه یک) که در دانشگاه شهید رجائی ارائه و تدریس می‌شه.

اگه ویدیوهای توی سایت رو نمیبینین؛ لطفا وی پی ان تون رو خاموش کنین و مجددا صفحه رو Refresh کنین تا بدون دردسر هزاران ساعت فیلم مشاوره کنکور رو اینجا ببینین!

ممنونیم! 🙂

مزایا و معایب تحصیل در دانشگاه فرهنگیان

قطعا تحصیل در هر رشته و دانشگاهی مزایا و معایب خودش رو داره و دانشگاه فرهنگیان هم از این قاعده مستثنی نیست. به همین دلیل در ادامه معایب و مزایای اصلی تحصیل در دانشگاهی مثل فرهنگیان و حتی شهید رجائی رو براتون توضیح می‌دیم.

ویژگی ها و مزایای دانشگاه فرهنگیان

ویژگی ها و مزایای تحصیل در دانشگاه فرهنگیان

ورود به دانشگاه فرهنگیان مزایای خیلی زیادی داره به همین دلیل هم هست که افرادی زیادی طرفدار اون هستن. برخی از اونهار رو در پایین آوردیم:

1. تضمین شغلی

وقتی شما وارد دانشگاه فرهنگیان بشید خیالتون از این بابت راحت خواهد بود که قطعا بعد از اتمام 4 سال تحصیلتون قرار هست ک به عنوان معلم در مدارس شروع به کار کنید.

2. داشتن درآمد در دوران دانشجویی

مستقل شدن از نظر مالی در سن 18 سالگی مزیت مهمی هست که دانشگاه فرهنگیان برای دانشجوهاش فراهم می‌کنه. یعنی شما به محض ورود به دانشگاه درآمد خواهید داشت.

3. سابقه کار در دوران دانشجویی

شما به عنوان یک دانشجو معلم قرار هست که 4 سال تحصیل کنید و در کل باید 30 سال هم در مدارس خدمت کنید. نکته مهم اینجاست که 4 سال تحصیل شما هم به عنوان سابقه شما به حساب میاد. یعنی بعد از خروج از دانشگاه باید 26 سال تدریس کنید. همچنین بعد از ترم 4 شما دوره کارورزی خودتون رو در مدارس شروع می‌کنید تا با محیط تدریس به ورت عملی آشنا بشید.

4. داشتن بیمه

وقتی که در دانشگاه فرهنگیان شروع به تحصیل کنید کارمند دولت به حساب میاید و مثل همه‌ی کارمندان دولت برای شما بیمه رد می‌شه.

5. معافیت از خدمت سربازی

این ویژگی برای دانشجو های پسر یک ویژگی مهم هست به این دليل اونها خدمت سربازی ندارن و فقط باید دوره آموزشی رو بگذرونن.

مشکلات و معایب دانشگاه فرهنگیان

ورود به دانشگاه فرهنگیان علاوه بر مزایای زیادی که داره می‌تونه با معایب و مشکلاتی هم همراه باشه که برخی از اونها اشاره می‌کنیم.

مشکلات و معایب تحصیل در دانشگاه فرهنگیان

1. حقوق کم به نسبت سایر کارمندها

همونطور که گفتیم شما به محض ورود به دانشگاه فرهنگیان کارمند رسمی دولت به حساب میاید. اما حقوقی که شما دریافت می‌‌کنید به نسبت حقوق بقیه کارمندهای دولت در سایر ارگان ها حقوق کمی به حساب میاد.

2. سطح علمی نسبتا ضعیف دانشگاه

تا چند سال پیش اساتید دانشگاه های فرهنگیان حتی با مدرک لیسانس هم در دانشگاه ها تدریس می‌کردن. اما چند سالی هست که فقط اساتیدی با مدرک دکتری به عنوان اساتید دانشگاه فرهنگیان استخدام می‌شن و این مشکل تا حد زیادی حل شده.

3. کسر از حقوق برای هزینه های دانشگاه

به این دلیل که دانشگاه فرهنگیان یک دانشگاه هیئت امنایی هست بخشی از هزینه های خودش رو از حقوق دانشجو ها به دست میاره. به این شکل که از دانشجوهای ترددی 25 درصد و از دانشجو های خوابگاهی 45 درصد از حقوقشون رو کسر می‌کنه. حتی اگر شما از این امکانات هم استاده نکنید باز هم این مبلغ از کل حقوق شما در هر ماه کسر می‌شه.

4. محدودیت در تغییر محل خدمت

در دفترچه منتشر شده توسط زمان سنجش در کنار هر رشته ای نوشته شده که محل خدمت شما بعد از اتمام تحصیلاتتون کجا خواهد بود. حتما در زمان انتخاب رشته با دقت یه این مورد توجه کنید به این دلیل که تا 5 سال اول خدمتتون نمی‌تونید محل خدمت رو به راحتی تغییر بدید. و قطعا محلی که قرار هست در اون کار بکنید به دلیل مشکلاتی از جمله رفت و آمد دارای اهمیت زیادی هست. طبق دفترچه سازمان سنجش شما امکان خروج از بوم استان خودتون رو به هیچ وجه ندارید.

5. محدودیت در تغییر رشته

خیلی ها با این تصور که می‌تونن وارد یه رشته مثلا آموزش ابتدایی بشن و بعدها اون رو به رشته دیگه‌ای مثلا آموزش ریاضی تغییر بدن این کارو انجام می‌دن. در حالی که این کار خیلی سخت و در مواردی غیر ممکنه. پس سعی کنید به هوای تغییر رشته در آینده، در دانشگاه فرهنگیان وارد رشته ای که بهش علاقه ندارید نشید.

6. محدودیت برای ادامه تحصیل

معلم ها در دانشگاه فرهنگیان به 3 دسته تقسیم می‌شن:

 1. دبیرها (مجموعا 24 ساعت یا 3 روز در هفته باید کار کنن)
 2. معلم های ابتدایی
 3. و معلم دانش آموزهای با شرایط خاص

دو دسته پایین باید از شنبه تا چهارشنبه رو تا ساعت 12 ظهر در مدرسه باشن. به همین دلیل شرکت در دانشگاه برای ادامه تحصیل برای معلم های ابتدایی و معلم دانش آموزهای با شرایط خاص عملا غیر ممکن هست.

مگر این که با موافقت مدیر اون مدرسه در روزهایی که دانشگاه هستن برای خودشون جایگزین قرار بدن که کمتر مدیری با این موضوع موافقت می‌کنه.

7. وجود تفکیک جنسیتی

در دانشگاه قطعا شنیدید که دانشگاه های فرهنگیان تک جنسیتی هستن. این موضوع از خیلی جهات یک عیب به حساب میاد به این دلیل که ممکنه روی مهارت های ارتباطی یک معلم تاثیر بزاره و اون شخص نتونه بعد ها هم با اولیای دانش آموزهاش به خوبی ارتباط بگیره.

آیا می‌تونم از دانشگاه فرهنگیان انصراف بدم؟

شرایط انصراف بعد از ورود به دانشگاه فرهنگیان تا حدی سخت هستن. در واقع هر زمانی که قصد انصراف و خروج از دانشگاه فرهنگیان یا شهید رجایی رو داشتید باید 2 برابر حقوقی که تا اون زمان دریافت کردید رو پس بدید تا این شرایط براتون فراهم بشه.

پس حتما قبل از ورود به این دانشگاه همه جوانب و شرایط زندگی خودتون رو در نظر بگیرید.

تفاوت دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی تهران

تفاوت دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی تهران

قطعا می‌دونید که دانشجوهای هر دو دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی در آینده دبیر یا معلم می‌شن. یعنی تحصیل در هر دوی این دانشگاه ها یک خروجی رو خواهد داشت.

اما به صورت کلی دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی تفاوت هایی رو باهم دارن که لازم هست دربارشون بدونید.

1. تنوع در محل تحصیل

دانشگاه های فرهنگیان در تمام استان ها و اکثر شهرهای ایران وجود دارن. در حالی که دانشگاه شهید رجائی فقط یک دانشگاه اون هم در تهران هست. به همین دلیل رقابت برای قبولی در اون خیلی بیشتره.

2. سطح علمی

بدون شک دانشگاه شهید رجائی به این دلیل که زیر نظر وزارت علوم هست اساتید به نسبت بهتری رو داره در نتیجه سطح علمی اون هم بالاتر از دانشگاه های فرهنگیانه‌.

3. رشته های ارائه شده

همونطور که بالاتر هم اشاره کردیم، در دانشگاه شهید رجائی اکثر گرایش های رشته ریاضی وجود دارن. درحالی که برای رشته های انسانی، رشته های تجربی، هنر و زبان این رشته ها خیلی محدود هستن.
اما این مشکل در دانشگاه های فرهنگیان وجود نداره.

4. محل خدمت

افرادی که فارغ التحصیل دانشگاه شهید رجایی باشن بعدها در هنرستان ها تدریس می‌کنن. اما اشخاصی که در دانشگاه های فرهنگیان درس خونده باشن در مدارس ابتدایی و متوسطه اول و دوم مشغول به کار می‌شن.

5. نوع قبولی

رقابت برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان به شکل کشوری هست. اما برای دانشگاه های فرهنگیان این فرآیند به صورت بومی استانیه.

6. حقوق

در دانشگاه فرهنگیان به این دلیل که علاوه بر دانشجوهای روزانه، دانشگاه های شبانه هم تحصیل می‌کنن، این دانشگاه می‌تونه هزینه های خودش رو از شهریه بچه های شبانه دربیاره. در نتیجه دانشجوهای اون حقوق خودشون رو به صورت کامل دریافت می‌کنن.

اما در دانشگاه فرهنگیان دانشجوهای شبانه وجود ندارن به همین دلیل دانشگاه این هزینه هارو با کسر از حقوق دانشجوها به دست میاره.
از حقوق ماهیانه هر دانشجوی ترددی در ماه 25% و از دانشجوی خوابگاهی در ماه 45% کسر می‌شه.

7. جنسیت دانشجوها

در داشگاه شهید رجایی کلاس ها مثل سایر دانشگاه ها مختلط هست اما در فرهنگیان تفکیک جنسیتی وجود داره و واحد دخترونه و پسرونه هر دانشگاه متفاوته.

8. نوع مدرک

مدرکی که دانشگاه فرهنگیان در انتهای تحصیل به دانشجوهای خودش می‌ده، مدرک مهندسیه. اما در دانشگاه فرهنگیان این مدرک، مدرک دبیری یا آموزش یک رشته یا درس خاص هست.

در واقع با تحصیل در دانشگاه شهید رجائی شما با یک تیر دو نشون می‌زنید، هم مدرک مهندسی دریافت می‌کنید و هم در آینده در هنرستان به عنوان معلم استخدام می‌شید.

قطعا رقبات‌ برای قبولی در دانشگاه شهید رجائی خصوصا در رشته ریاضی خیلی بیشتره. دلیل اون هم مزایای بیشتر و همچنین ظرفیت کمترش هست.
به همین دلایل معمولا رتبه های زیر 2000 رشته‌ هایی مثل ریاضی می‌تونن در این دانشگاه قبول بشن.

پذیرش بومی استانی فرهنگیان یعنی چی؟ فرق بومی استانی و بومی گزینی

تا سال 1399 پذیرش دانشجو ها در دانشگاه در دانشگاه فرهنگیان به شکل بومی گزینی بود اما از سال 1400 به بعد این فرآیند به شکل بومی استانی در اومده.

یعنی در سال 99 و قبل از اون در دفترچه روبه روی کد و رشته، عنوان اولویت هایی که داوطلب حق انتخابشون رو داشت و بومی اونجا بود رو ذکر می‌کردن. مثلاً برای رشته‌ی آموزش ریاضی در شهر اصفهان، اولویت پذیرش با شهرستان های شهرضا،مبارکه، دهقان، سمیرم و… بود.

یعنی اگر دانش آموزهایی با شرایط مساوی از شهر اصفهان و شهرضا این مورد رو انتخاب می‌کردن، اولویت با فردی که در شهرضا ساکنه، بود. یعنی رتبه تاثیری روی انتخاب شما نداشت و بر اساس بوم خودتون انتخابتون رو انجام می‌دادید‌.

اما از سال 1400 به بعد گزینش دانشگاه فرهنگیان به صورت بومی استانی شده. یعنی فرقی نمی‌کنه که شما دل کدوم نقطه از شهر اصفهان ساکن باشید و می‌تونید با توجه به محل خدمتی که در دفترچه آورده شده، شهر و دانشگاهتون رو انتخاب کنید.

در این نوع از انتخاب هرچی رتبه شما و نتیجه مصاحبه و گزنیشنون بهتر باشه قطعا می‌تونید محل خدمت بهتر و مطلوب تری رو برای خودتون انتخاب کنید.

آیا ظرفیت دانشگاه فرهنگیان امسال هم کمه؟

شاید این سوال برای شما هم پیش اومده باشه که ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان هر سال به یک میزانه؟ یا ممکنه این میزان سال به سال کم و زیاد بشه؟

باید بدونید که هرسال تعداد دانشجوهایی که در هر بوم پذیرش می‌شن به تعداد افرادی که در اون بوم بازنشسته می‌شن بستگی داره.

ممکنه مثلا در زمینه آموزش ریاضی در کرج تعداد بنشسته های دبستان امسال دو برابر سال گذشته باشه. در نتیجه امسال تعداد دانشجوهایی که در این حوزه جذب دانشگاه فرهنگیان می‌شن هم دو برابر سال قبل خواهد بود و بعلکس.

پس به صورت کلی نمی‌شه گفت که میزان جذب فرهنگیان هرسال چقدره و آیا قبولی شما قطعی هست یا نه.

با چه رتبه ای دانشگاه فرهنگیان قبول میشم؟

این مورد هم کاملا بستگی به بومی ک در اون قرار دارید داره. به این دلیل که مثلا در بعضی مناطق رقابت خیلی کم ولی جذب خیلی زیاد هست یا برعکس. پس همه چیز به شرایط اون سال و همچنین میزان پذیرش بوم شما داره. ولی اگر بخوایم شرای کل کشور رو در نظر بگیریم می‌تونیم بگیم که برای رشته‌ی انسانی با رتبه زیر 5000 و انسانی و تجربی تا زیر رتبه 12000 می‌تونید به قبولی در دانشگاه فرهنگیان امیدوار باشید.

4 مرحله برای ورود به دانشگاه فرهنگیان (بعد از انتخاب رشته)

4 مرحله برای ورود به دانشگاه فرهنگیان (بعد از انتخاب رشته)

بعد از این که فرآیند انتخاب رشته شما طی شد و در اولویت های خودتون این مورد رو مشخص کردید که تمایل دارید در دانشگاه فرهنگیان تحصیل کنید، باید 4 مرحله پایین رو بگذرونید تا در نهایت با موفقیت در این دانشگاه قبول بشید.

مرحله اول: اعلام اسامی دعوت شدگان به مصاحبه

بدون شک همه‌ی افرادی که علاقمند به تحصیل در دانشگاه های فرهنگیان باشن نمی‌تونن در اون قبول بشن. یعنی نیازه که شرایط شما از جهات مختلفی بررسی بشه و اگر مناسب بودید به مصاحبه دعوت می‌شید.

در واقع تقریبا 1 الی 2 هفته بعد از انتخاب رشته اسامی دعوت شدگان به مصاحبه فرهنگیان مشخص می‌شه.

اگر به مصاحبه دعوت شدید وارد سایت آموزش و پرورش محل تحصیل خودتون و در اونحا ببینید که در چه روزی و چه محلی باید مدارکتون رو تحویل بدید.

دلیل دعوت نشدن به مصاحبه فرهنگیان چیه؟

این که بعد از انتخاب رشته و مشخص کردن دانشگاه فرهنگیان در اولویت هاتون باز هم به مصاحبه دعوت نمی‌شید، می‌تونه 2 دلیل داشته باشه.

 1. رتبه شما خیلی بالا هست یا رتبه شما با گرایشی از دانشگاه فرهنگیان که انتخاب کردید در یک سطح نیستن. (مثلا رتبه شما 20 هزار شده و در بوم شما هم حذب معلم برای آموزش ریاضی محدوده، شما هم دقیقا همین رشته رو انتخاب می‌کنید و با توجه به رتبه تون شرایط لازم برای ورود به دانشگاه فرهنگیان رو نخواهید داشت.)
  2. احتمال قبولی شما در رشته هایی که قبل از دبیری ها در انتخاب رشته قرارشون دادید 100 درصد بوده. (مثلا اگر داوطلب ریاضی بودید از بین 105 انتخاب 100 تای اول رو با مهندسی های مختلف پر کردید و از کد 101 به بعد دبیری هارو قرار دادی. بدون شک در حالتی که احتمال قبولی شما در یکی از 100 انتخاب اول ممکن باشه برای مصاحبه دعوت نمی‌شید.)

مرحله دوم: انجام معاینات پزشکی

در این بخش ابتدا به شما چند تا فرم داده می‌شه که در اون در رابطه سابقه بیماری خودتون و افراد خانوادتون، سابقه جراحی، مصرف دارو و… پرسیده شده و شما باید به اونها جواب بدید.

بعد معاینه انجام می‌شه که حساسیت خاصی در این بخش ندارن و یک سری معاینات کلی هست. مگر این که برای رشته تربیت بدنی به مصاحبه دعوت شده باشید که در این حالت در معاینات کمی بیشتر روی قد و وزنتون حساس هستن‌.

آیا عینکی بودن برای استخدم فرهنگیان یک عیب محسوب میشه؟

به هیچ وجه هیچکس رو برای عینکی بودنش در معاینات پزشکی مربوط به دانشگاه فرهنگیان رد نمی‌کنن. اما پیشنهاد ما این هست که حتما قبل از روز معاینه، به چشم پزشکی مراجعه کنید و اگر شماره چشمتون تغییر کرده بود عینکتون رو عوض کنید.

به این دلیل که اگر در فرآیند معاینه با عینک هم نتونید درست علائم رو ببینید شما رو برای معاینه پیش چشم پزشک و… می‌فرستن و همین موارد می‌تونه روند مصاحبه شما رو کندتر کنه.

مرحله سوم: شرکت در مصاحبه فرهنگیان

شاید بشه گفت که مهم ترین بخش در پروسه قبول شدن در دانشگاه فرهنگیان، مصاحبه هست.
این بخش دو قسمت داره:

 • مصاحبه عمومی (گزينش): در این بخش سوالات مربوط به احکام و اعتقادات پرسیده می‌شه.
 • مصاحبه تخصصی: در این بخش صلاحیت های لازم برای معلمی سنجیده می‌شن. برای این مرحله وقتی وارد اتاق مصاحبه می‌شید، 4 نفر مصاحبه کننده در اونجا حضور دارن که یکی از اونها کارشناس علوم تربیتی، یک نفر روانشناس و یکی از اونها هم کارشناس فقهی هستن.

این افراد سوالاتی رو از شما می‌پرسن و در برگه‌ای که دارن به شما نمره می‌دن که مجموع اونها 100 هست. اگر شما نمره‌ی بالای 70 یا 75 رو کسب کنید یعنی مصاحبه خوبی رو پشت سر گذاشتید.

باید دقت کنید که رفتاری های شما در روز مصاحبه آنالیز می‌شه. حتی شاید بیشتر از این که به حرف های شما توجه کنن به نوع حرف زدنشون دقت می‌کنن! نحوه‌ی سلام کردن، بستن در، نشستن، میزان استرستون در حین حرف زدن، استدلالی که برای جواب دادن به سوالاتشون استفاده می‌کنید خیلی مهم و مورد توجه هستن.

سوالات رایج مصاحبه فرهنگیان

سوالات رایج مصاحبه فرهنگیان

اصلی ترین و پر تکرار ترین سوالاتی که احتمالا در روز مصاحبه از شما میپرسن شامل موارد زیر هست:

1. صحبت درباره خودتون

( اطلاعات شخصی، خانواده، محل زندگی و مکان های دیدنی اون، کنکور و رشته هایی که انتخاب کردید و…)

نکته خیلی مهمی که باید بهش توجه کنید این هست که مصاحبه گرها به صحبت های شما در رابطه شما با خانواده‌تون و میزان صمیمیت و احترامی که براشون قائل هستید خیلی توجه می‌کنن. پس حتما این مورد رو در نظر داشته باشید.

2. هدف شما از معلم شدن چیه؟ چرا به معلم شدن علاقه دارید؟

سعی کنید به هیچ عنوان از جواب های کلیشه ای و مواردی که واقعی نیستن استاده نکنید، چون مصاحبه گر ها افراد خبره ای در زمینه هستن و به راحتی تشخیص می‌دن که جواب های شما چیزی نیست که واقعا می‌خواید.

بهترین کار این هست که دلیل/دلایل شخصی و واقعی خودتون رو به شکل درست و منطقی بیان کنید.

3. هدف/اهداف شما برای آینده چیه؟

سیستم آموزشی رو چطور می‌بینی؟ گر وارد سیستم آموزش بشی در آینده دوست داری چه تغییراتی رو در اون ایجاد کنی؟ با پرسیدن این سوال در واقع می‌خوان میزان آینده نگری شما رو بسنجن و ببینن که آیا فرد با برمانه ای هستید یا نه.

4. سنجش نحوه برخورد شما با چالش های کلاس درس

حدودا از 30% از مصاحبه کننده ها خواسته می‌شه که در محیط واقعی یه مبحث رو تدریس کنن. یعنی به شما می‌گن که مصابحه گر هارو در جایگاه دانش آموز ببینید و بهشون موضوعی رو آِموزش بدید.

در این حین ممکنه از عمر با هم حرف بزنن، سرشون رو روی میز بزارن، با مداد روی میز ضرب بگیرن و در کل هر کاری که بتونن واکنش شما رو ببینن و بسنجن.

(البته اصلا مهم نیست که چی درس بدید، بلکه نحوه کار شما و مدیریت شرایطه که برای اونها اهمیت داره.)

5. سنجش میزان تسلط شما روی ابزار ها و فناوری ها

ممکنه از شما بپرسن که آیا تا به حال تولید محتوای الکترونیکی انجام دادید؟ از چه ابزار ها و برنانه هایی کمک گرفتید؟ میزان تسلط شما روی هرکدوم از اونها چقدر هست؟

پیشنهاد ما این هست که به هیچ عنوان سوالات این بخش رو هم اغراق آمیز جواب ندید. دقیقا به همون میزانی که تسلط دارید تسلط دارید در حرف هاتون اشاره کنید. چون ممکنه در طی مصاحبه فرهنگیان از شما سوالی در رابطه با ابزاری که ادعا کردید بلدید بپرسن و نتونید بهش جواب بدید. در نتیجه صحت کل حرف های قبلی شما هم زیر سوال می‌ره.

بهترین منبع برای مصاحبه فرهنگیان

شاید خیلی از شما در اینترنت منابع مختلفی رو دیده باشید که برای آماد کردن شما برای مصاحبه فرهنگیان به فروش می‌رسن. پیشنهاد ما این هست که از اونها استفاده نکنید، به این دلیل که سوالاتشون به روز و جدید نیستن و کمک زیادی به شما نمی‌کنن.

بهترین منبع برای مصاحبه فرهنگیان تجربیات افرادی هست که در سال‌های قبلی در مصاحبه شرکت کردنگ می‌تونید اونها رو با یک سرچ ساده پیدا کنید.

وقتی سوالات رو دیدید به جوابی که خودتون می‌خواید بدید فکر کنید، نه جوابی که مناسبه و دیگران ازش استفاده کردن.

چطور در مصاحبه فرهنگیان قبول بشم؟

می‌تونید در فاصله بعد از کنکور تا روز مصاحبه با افرادی که در آموزش و پرورش بودن ارتباط بگیرید یا حتی از محتوای کانال ها یا وبسایت هاشون استفاده کنید.

همچنین کار دیگه ای که می‌تونید بکنید این هست که جلسه مصاحبه فرهنگیان رو برای خودتون شبیه سازی کنید. مثلا یکی از اعضای خانواده‌تون ازتون سوالات مختلفی رو بپرسن و بهشون جواب بدید.

در این حین از مصاحبه خودتون فیلم بگیرید و اون رو بارها و بارها ببینید تا به مرور اشکالاتتون رو متوجه بشید و رفعشون کنید.

مرحله چهارم: شرکت در جلسه گزينش فرهنگیان

خیلی از بچه ها از سوالات مربوط به گزینش یا مصاحبه عقیدتی می‌ترسن چون مربوط به احکام و اعتقادات هست. در طی مرحله گزينش شما وارد یک اتاق می‌شید که یک نفر مصاحبه گر در برابر شما قرار داره و تمام جواب های شمارو یادداشت می‌کنه.

ممکنه درباره حجاب، این که آیا تا به حال در نماز جمعه شرکت کردید یا نه و آخرین بار کی بوده، دیدگاهتان درباره مسائل سیاسی کشور و… ازتون سوال بپرسن.

خوبه که از قبل یه نگاه کلی به احکام مربوط به روزه، نماز، سفر، نحوه غسل کردن و تیمم و… بندازید. این مطالب در پرونده شما ثبت می‌شه پس حتما با صداقت کامل و درست بهشون جواب بدید.

معنی کد ۵ و ۷ کارنامه فرهنگیان چیه؟

کارنامه‌ی سبز کارنامه ای هست که تمام کد رشته هایی که در انتخاب واحد انتخاب کردید در اون قرار داره و در مقابلشون یک سری عدد قرار گرفته که کد 5، 7 و 11 مربوط به دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجائی هست.

 • اگر کد 5 در کارنامه سبز بود یعنی شما گزينش خوبی رو پشت سر نزاشتید. گزینش همون جلسه ای هست ک در اون از شما سوالات اعتقادی و مربوط به احکام رو می‌پرسن.
 • اگر کد 7 در کارنامه سبزتون باشه یعنی در جلسه موفق نبودید.

آیا می‌شه به نتایج مصاحبه یا گزینش فرهنگیان اعتراض کرد؟

در مواردی که کد 5 یا 7 دریافت کردید می‌تونید اعتراض بزنید که 3 حالت اتفاق میوفته:

 1. بعد از بررسی اعتراض شما اگر مشکل از جانب مصاحبه کننده ها بوده باشه یا مواردی مثل تشابه اسمی و مشکلاتی از این قبیل، قبولی شما در دانشگاه فرهنگیان ثبت می‌شه و رشته‌ای که به جای فرهنگیان قبول شده بودید مردود اعلام می‌شه.
 2. در حالت دوم از شما می‌خوان که مجدد در جلسه گزینش (اگر کد 5 دریافت کردید) یا در جلسه مصاحبه (اگر کد 7 دریافت کردید) شرکت کنید.
 3. این حالت بیشتر برای کسایی انفاق میوفته که در گزینش به مشکل خوردن یعنی کد 5. در این حالت احتمالا شما در گزینش حرفی زدید که از نظر مصاحبه گر یا افراد مربوط مناسب نبوده و برای رفع این مشکل از شما تعهد خاصی گرفت می‌شه و می‌تونید در دانشگاه فرهنگیان قبول بشید.
  فقط احتمال داره که در این حالت برای ترم بهمن قبول بشید (تاخیر-گزینشی) که هیچ مشکلی پیش نمیاد به این دلیل که در تابستون می‌تونید واحدهای دیگه رو بردارید و خودتون رو به بقیه برسونید.