بی انگیزه مطلق :قبول بشم که چی بشه؟

من کلی درس خوندم ‌‌ توی بهترین رشته و بهترین دانشگاه هم قبول شدم. تهش چیه اگه این فکر های توی ذهنتون میاد شما دچار خطای شناختی و بی انگیزه شدید

اصلا من کلی درس خوندم ‌‌تلاش کردم. توی بهترین رشته و بهترین دانشگاه هم قبول شدم. تهش که چی؟ آخرش هممون قراره بمیرم! چه فرقی میکنه دکتر باشم یا مهندس یا وکیل و روانشناس! گه این فکر های توی ذهن شما میاد میره اینو بدونید که شما دچار نوعی خطای شناختی و در نتیجه بی انگیزه شدید پس در ادامه با ما همراه باشید تا بدونیم با این سبک فکر هامون چیکار کنیم.

درس بخونم که چی بشه خیلی بی انگیزه ام؟
درس بخونم که چی بشه خیلی بی انگیزه ام ؟

اصلا درس بخونم که چی بشه؟

خیلی ها میگن درس بخون که پولدار بشی. خوب من همین الان هم پول دارم و برای پول داشتن به درس خوندن احتیاج ندارم!خیلی های دیگه میگن درس بخون که دکتر بشی موفق بشی تا در نهایت خوشبخت بشی ولی من خیلی از دکتر هارو‌میشناسم که اصلا خوشبخت نیستند! این که دلیلی درستی نیست. بله بله شما حق دارید این دلایل دلیل های درستی برای ادامه دادن به درس خوندن نیست پس‌دلیل درست چیه؟ دلیل درست نوع شناخت و‌نگاه کردن ما به دنیاست که توی این ویدیو برای شما مطرح کردیم.

دید درست نسبت به وقایع زندگی اصلی ترین راه با انگیزه بودن

ما دو نوع دید نسبت به زندگی داریم: دید مبنی بر خوشبختی و دید مبنی بر معناشناسی. دید مبنی بر معناشناسی یعنی چی؟ بنابر نظر مارتین سلیگمن معنا داشتن در زندگی یعنی: پیدا کردن مفهومی فراتر از خودمون و‌دلبستن به اون برای داشتن زندگی بهتر. اگه آسون تر بخوایم توضیح بدیم اگه ما معنا زندگی خودمون رو پیدا کنیم احساس خوشبختی میکنیم و‌این راه اصلی حس خوب خوشبختی و با انگیزه بودنه!

معنا زندگی خودمون رو چطوری پیدا کنیم؟

برای داشتن معنا اول باید به یه اصل و آرمان بزرگ و‌ ثابت اعتقاد داشته باشیم.و در گام بعدی باید برای خودمون دنبال یه هدف باشیم! و در آخر به دنبال تعالی و رشد باشیم.
با طی کردن تمام این گام ها در ساده ترین حالت ممکن برای کسی که میگه یه آرایشگر از توی دکتر بیشتر پول درمیاره جواب قانع کننده ای (حداقل برای خودمون)داریم اینکه کار ما معنا های متفاوتی داره. بنابر نظر ویکتور فرانکلین: اگه معنای درستی توی زندگی خودمون داشته باشیم به راحتی میتونیم کار های سخت رو انجام بدیم.

لپ کلام: یعنی انگیزه انجام دادن کار های سخت رو داریم:)

چطور مطمئن باشیم با داشتن معنا انگیزه کافی رو به دست میاریم

آزمایشی که ویکتور‌ فرانکلین انجام داد شاهد این قضیه است. ویکتور دو برادر دوقلو رو توی دو تا اتاق مجزا قرار داد و هر کدوم از اون ها رو به شدت کتک میزد برادر اول رو با مفهوم اینکه داریم کنگ فو کار میکنیم و برادر دوم با مفهوم اینکه میخوایم تورو بی دلیل کتک بزنیم چون دلمون در انتها روحیه و نتایجی که دو برادر از یک عمل مشترک گرفتند متفاوت بود چرا ؟ چون معنا های متفاوتی رو از یک عمل مشترک برداشت کردند.

حالا نوبت شماست معنای زندگی شما چیه ؟ برامون بنویسین! 🙂

زینب حاتمی

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

حس میکنم لیاقت رتبه برتر کنکور شدن رو ندارم

س خرداد 3 , 1401
کسایی رتبه برتر کنکور میشن افراد خاصی هستن؟ من حس میکنم لیاقت و توانایی رتبه برتر شدن ندارم.

اینها شاید برات جالب باشه:

کیمیاگرخونه

مدرسه ای برای تو و رویاهات

اینجا توسط برترین مشاوران کنکور ایران ساخته شده تا به صورت رایگان هزاران محتوای مشاوره ای رو در اختیارتون بذاره!

دسترسی های سریع

کاری داشتی خبرم کن!