معرفی رشته پزشکی در دانشگاه : دروس تخصصی-بازارکار-مهاجرت و …

اکثر دانش آموزهایی که وارد رشته تجربی میشن با آرزوی پزشکی و روپوش‌ سفید درس میخونن. درسته رویاپروری خیلی قشنگه و حتی ضروریه، اما حتی برای  رویا پروری ما نیاز به یه سری فکت و واقعیت در مورد اون مسئله داریم.اصلا رشته پزشکی چی هست؟ چه مزایا ‌معایبی داره؟ شرایط ادامه تحصیل توی پزشکی چطوریه؟ مهاجرت تحصیلی و شغلی در پزشکی چه طوریه؟ شرایط  قبولی در پزشکی چیه؟ همراه ما باشید با معرفی رشته ی پزشکی در دانشگاه.

معرفی رشته ی پزشکی در دانشگاه
معرفی رشته ی پزشکی در دانشگاه

اصلا رشته پزشکی چی هست؟

رشته ی پزشکی یکی از رشته های بالینی دانشگاهی محسوب میشه که به صورت دکتری پیوسته قابل تحصیله. پزشکی یک دانش کاربردیه که هدف اون حفظ و ارتقای سلامت، پیشگیری و درمان بیماریها و بازتوانی آسیب‌دیدگانه؛ این کار با شناخت بیماریها، تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها انجام میشه.

دروس دانشگاهی رشته پزشکی چیاست؟

ما توی نظام آموزشی پزشکی با ۴ مرحله رو به رو هستیم. این ۴ دوره شامل: علوم پایه، فیزیوپاتولوژی، کارآموزی بالینی و ‌کارورزی بالینیه. ما حدود ۵ ترم علوم پایه که اکثرا هم تئوری هستن میخونیم و بعد از پاس کردن این دوره (که برای  بعضی دانشجوهای پزشکی دشواره :/) سراغ دوره فیزیوپاتولوژی میریم که شامل ۳۱ واحد (حدود دو ترم) تحصیلیه. به صورت کلی فیزیوپاتولوژی یعنی مکانیسمی که باعث میشه بیماری به وجود بیاد، پس قراره یاد بگیریم وقتی یه پاتولوژی به وجود میاد فیزیولوژی چه جوری میشه! بعد سراغ  کارآموزی بالینی میریم که ۹۷ واحد درسیه و کار ما توی بیمارستان به عنوان به کارآموز شروع میشه و در نهایت با دوره کارورزی و یا اینترنی که ۶۴ واحد درسیه به اتمام میرسه.

در پزشکی با چه ریز دروس تخصصی رو به رو هستیم؟ 

ما در دوره علوم پایه با دروس: بیوشیمی، بافت شناسی، تشریح، فیزیولوژی، ایمونولوژی،اپیدمولوژی، روانشناسی، ژنتیک، تغذیه، جنین شناسی، آسیب شناسی عمومی، زبان تخصصی، انگل شناسی و میکروب شناسی رو به رو هستیم.

در دروه فیزیوپاتولوژی: با دروس آسیب شناسی اختصاصی، فارماکولوژی، سیمیولوژی و دوره فیزیوپاتولوژی ارگان ها رو به رو‌ هستیم. ‌

در نهایت در دوره کار ورزی و کار آموزی مباحث‌مثل: پزشکی قانونی، اخلاق حرفه ای، مسمومیت ها, زنان ‌‌زایمان، رادیولوژی،بیماری های روانی، روانپزشکی ، داخلی، ریه، قلب ، پوست، کودک، چشم، گوش ‌ حلق ‌‌بینی، عفونی فارماکولوژی و…. مطرح میشه.

برای جزئیات بیشتر و معرفی کامل رشته ی پزشکی در دانشگاه محتوای زیر رو ببین

ادامه ی تحصیل در رشته ی پزشکی

همونطور که بالاتر براتون توضیح دادم شما اول وارد دوره ۸ ساله پزشکی عمومی میشید. بعد از اون شما میتونید همین جا تحصیلتون رو تموم کنید و به عنوان پزشک عمومی مشغول به کار بشید. اما اگه بخوایید میتونید با آزمون وارد دوره تخصصی بشید که به صورت ویژه روی مباحثی مثل: پوست، قلب و… کار کنید. این دوره حدود ۳ سال طول میکشه و شما باید توی این مرحله دوره رزیدنتی رو بگذرونید. در نهایت ما دوره فوق تخصص (فلوشیپ) رو داریم که در حیطه های مختلف زمان متفاوتی داره. 

بهترین دانشگاه ها برای پزشکی  

قبل اینکه به این سوال جواب بدم باید بگم که در اکثر شهر های ایران از شمال تا جنوب، شرق تا غرب امکان تحصیل برای ما وجود داره. حالا اینکه بهترین دانشگاه ها کدوم ها هستن میتونیم بر اساس رنک علمی اساتید و‌ تعداد مقاله این مساله رو بررسی کنیم. براساس این رتبه بندی اولین دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهرانه و بعد به ترتیب: دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه ایران، دانشگاه مشهد، دانشگاه شیراز، دانشگاه اصفهان، دانشگاه همدان، دانشگاه تبریز، دانشگاه یزد و دانشگاه اهواز. ‌

دانشگاه های دولتی و آزاد در پزشکی 

رشته پزشکی در دانشگاه های دولتی به دو قسمت روزانه (هیچ هزینه ای نداره) و شهریه پرداز( شبانه یا پردیس) تقسیم میشه. شهریه پرداز همون طور که از اسمش مشخصه باید برای تحصیل هزینه پرداخت کرد اما ما توی همون دانشگاه و با همون بچه ها درس میخونیم و در حالت شبانه حتی شهریه پرداز بودن در مدرک ما درج نمیشه. در حالت آزاد، به آزاد و آزاد خودگردان تقسیم میشه باید شهریه پرداخت کرد و شهریه دانشگاه های آزاد خودگردان از آزاد معمولی بیشتره.

بازار کار پزشکی چطوریه؟ 

ما در پزشکی با دو نوع بازار کار استخدامی و مستقل رو به رو هستیم. در بازار کار استخدامی (الان پذیرش توی اون خیلی داغه) ما استخدام بیمارستان، پزشکی قانونی، یا ارگانی میشیم. تنها نکته ای که در این نوع بازار وجود داره درآمد کم پزشک هاست. در نوع مستقل ما به طبابت شخصی در مطب خودمون میپردازیم که باید هزینه مطب شخصی و مجوز اون رو داشته باشیم. 

مهارت های مورد نیاز برای رشته پزشکی 

برای تحصیل و اشتغال در پزشکی در کنار مهارت های تحصیلی ما باید مهارت ارتباطات اجتماعی با بیماران، کنترل خودمون در شرایط دشوار، همدلی با بیماران ، کمی روانشناسی، مدیریت بحران رو داشته باشیم همچنین یادتون باشه علاقه به محیط های بیمارستانی و نترسیدن از خون هم برای به علاقه مند به پزشکی خیلی مهمه. به نظر شما دیگه چه مهارت هایی لازمه؟ حتما نظراتتون رو توی کامنت ها با ما مطرح کنید.

شرایط مهاجرت برای پزشکی چطوری هست؟ 

ما دو نوع مهاجرت تحصیلی و کاری در این رشته داریم. در مهاجرت تحصیلی ما میتونیم بعد از دوره علوم پایه اقدام کنیم و یا حتی بعد از دوره عمومی برای تخصصمون مهاجرت کنیم. یا میتونیم بعد از دریافت مدرکمون به عنوان پزشک به کشور های عربی حاشیه خلیج فارس (که خیلی درخواستشون بالاست) و یا کشور هایی مثل کانادا، آلمان، هلند و‌….مهاجرت کنیم.

برای قبولی در رشته پزشکی باید چیکار کرد؟ 

برای قبولی علاوه بر تلاش زیاد و هدف گذاری درست ‌و اصولی شما باید با یه برنامه ریزی منحصر به فرد درس بخونید، به اندازه ‌کافی تست بزنید و‌ هنر آزمون دادن رو رعایت کنید. حضور یه مشاور کنکور درست و کاربلد هم میتونه در ادامه این مسیر به شما کمک کنه.

برای قبولی در رشته پزشکی به چه درصد هایی نیاز داریم؟ 

دانشگاهمنطقهزیستریاضیفیزیکشیمی
علوم پزشکی تهران170547068
شهید بهشتی283348072
دانشگاه ایران158305064
دانشگاه مشهد271406460

رتبه برتر های کیمیاگر خونه که پزشکی قبول شدند کیا هستند؟ 

تعداد زیادی از دانش آموزهای مرکز مشاوره جدیدی نژاد تونستن با کمک کیمیاگر اعظم و دستیارانشون به قبولی توی پزشکی برسن. هر کدوم از این رتبه برترهای کنکور داستان منحصر به فرد خودشون رو دارند.