جامعه شناسی: روش خواندن به سبک رتبه برترهای کنکور

روش خواندن جامعه شناسی کنکور به سبک رتبه های برتر

من نمیدونم چطور باید درس جامعه شناسی رو درست و اصولی مطالعه کنم؟ اگه بخوام این درس رو کنار بذارم چی؟ اهمیت این درس توی کنکور چیه؟ بودجه بندی سوالات توی کنکور چطوریه؟من واقعا توی این درس خیلی ضعیفم و نمیتونم درست بخونمش. چطوری میتونم موفق باشم؟ برای اینکه به تمامی سوالات شما پاسخ بدیم در ادامه با ما همراه باشید.

روش خواندن درس جامعه شناسی به سبک رتبه های برتر کنکور
روش خواندن درس جامعه شناسی به سبک رتبه های برتر کنکور

بودجه بندی درس جامعه شناسی

ما در درس جامعه شناسی با ۲۰ سوال روبرو هستیم که تنها ۱۵ دقیقه برای پاسخ دادن به این سوالات زمان داریم. این سوالات از سه پایه دهم یازدهم و دوازدهم طرح میشن. برای اینکه بتونیم در کنکور رتبه مناسب رو به دست بیاریم باید حداقل 60 درصد به سوالات این درس پاسخ بدیم. توی این درس ۴ سوال از پایه دهم، ۴ سوال از پایه یازدهم ، ۵ سوال از پایه دوازدهم و ۷ سوال ترکیبی وجود داره. برای اینکه بدونید به این سوالات چطور پاسخ بدید فیلم زیر رو تماشا کنید:

اگه ویدیوهای توی سایت رو نمیبینین؛ لطفا وی پی ان تون رو خاموش کنین و مجددا صفحه رو Refresh کنین تا بدون دردسر هزاران ساعت فیلم مشاوره کنکور رو اینجا ببینین!

ممنونیم! 🙂

تیپ بندی سوالات در درس جامعه شناسی در کنکور

سوالات درس جامعه شناسی در کنکور به سه قسمت تقسیم می شن: سوالات حفظی ،مفهومی و ترکیبی. همونطور که از اسم سوالات حفظی مشخصه این سوالات از قسمت حفظیات میاد و اصولا از سوالات آسون محسوب میشه. اما تنها یک یا دو سوال از این قسمت طرح میشه. سوالات مفهومی که اغلب سوالات سه یا چهار قسمتی هستند مفاهیم رو به چالش می کشن. توی این سوالات ما نیاز به استدلال و دانش عمیقی توی درس جامعه شناسی داریم. در قسمت آخر در سوالات ترکیبی که بخش عظیمی از سوالات از این بخش هستن. ما به دانشمون در تمامی دروس یا پایه ها نیاز داریم پس نمی تونیم درسی رو حذف کنیم.

نحوه مطالعه در درس جامعه شناسی

برای مطالعه درست و اصولی درس جامعه شناسی ابتدا باید بدونیم که تست زدن توی این درس بسیار مهمه و ما باید تعداد زیادی تست بزنیم تا بتونیم مفاهیم رو به صورت کامل درک کنیم. در ادامه حتماً باید این درس رو به صورت ترکیبی بخونیم تا بتونیم نکاتی که به هم مربوط هستند رو به همدیگه متصل کنیم. در این درس حتماً تکنیک خلاصه نویسی رو انجام بدید که این کار به مرور مطالب، ارتباط قسمت های مختلف و درک مفاهیم به ما کمک میکنه و در ادامه حتماً نکات تست ها رو برای خود یادداشت کنید.

حالا که این مطالب رو میدونید باید بگم که برای خوندن درس جامعه شناسی باید چهار مرحله کار رو انجام بدید:

مرحله اول مطالعه کتاب درسی، در این مرحله شما باید توجه ویژه ای به جزئیات کتاب داشته باشید و هر نکته ای مرتبط با مطلبی که تازه خوندید، به ذهنتون رسید حتماً کنار کتاب یادداشت کنید. بعد از اون سراغ تست زنیِ تست های مضرب ۳ به صورت تشریحی میریم. در مرحله بعدی دو سوم تست های باقیمانده رو به صورت تستی میزنیم. نکته نویسی ترکیبی رو حتما انجام میدیم. می‌تونیم از تیپیکال کردن تست ها هم بهره ببریم. پس از آن در مرحله آخر سراغ مطالعه تحلیلی کتاب میریم و کتاب یا خلاصه مون رو تحلیلی و ترکیب می خونیم، طوری که بتونیم اون رو کاملاً به دوستمون درس بدیم. پس از آن خلاصه و نکات رو انقدر مرور می کنیم تا به تسلط صددرصدی توی این مباحث برسیم و تبدیل به خانواد رتبه برتر های کیمیاگر خونه بشیم.