ترمیم معدل امتحان نهایی 1402 – بایدها و نبایدهای ترمیم معدل

ترمیم معدل امتحان نهایی به چه صورته؟ چه نمراتی رو باید ترمیم کنیم؟

تعداد خیلی زیادی از پشت کنکوری ها به دلیل قطعی شدن تصویر تاثیر معدل در تراز و رتبه کنکورشون تمایل دارن که ترمیم معدل امتحان نهایی رو امتحان کنن.

اما شاید براتون سوال پیش بیاد که در چه صورتی می‌تونم معدلم رو ترمیم کنم؟ آیا شرایط خاصی براش وجود داره؟ برای این کار زمان خاصی باید به مدرسه یا دبیرستان مراجعه کنم؟ یا هر زمانی که برم می‌تونم برای ترمیم معدل اقدام کنم؟ آیا نمره من در یک درس باید حداقل یا حداکثری داشته باشه تا امکان ترمیم معدل رو داشته باشم؟ باید بگیم که بله. برای ترمیم معدل امتحان نهایی شرایط خاصی نیازه که در ادامه اون رو به صورت کامل توضیح می‌دیم.

اما پیش از شروع توضیحات پیشنهاد می‌کنیم شاید این سوالات برای شما هم پیش اومده باشن:

– باید ها نباید های امتحان نهایی چیا هستن؟

– نمره خود امتحان نهایی و تاثیر دقیق اون بر رتبه کنکورتون چقدر هست؟

-روش درست درس خوندن برای نهایی و کنکور به صورت همزمان چه ویژگی هایی داره؟

تعداد تست هایی که باید در دوران نهایی خوندن بزنم تا بهترین نتیجه رو بگیرم؟

راز ۲۰ گرفتن در امتحان نهایی چیه؟

به تمام این سوالات و کلی مورد دیگه در محتوای مسیر قهرمانی امتحان نهایی در سایت کیمیاگرخونه جواب دادیم. پس حتما یه سری بهش بزن رفیق.

شناخت امتحان نهایی و ترمیم معدل: قوانین و ویژگی ها

نکات خیلی مهمی درباره امتحان نهایی وجود داره که هر داوطلب پشت کنکوری باید اونها رو بدونه. همونطور که بالاتر هم گفتیم در محتوای مسیر قهرمانی امتحان نهایی تمام این موارد رو کامل توضیح دادیم و مثال زدیم. در ادامه به صورت اجمالی و موردی به اونها اشاره می‌کنیم. برخی از اصلی ترین حقایق درباره امتحان نهایی عبارتند از:

ساده بودن سوالات نهایی

سوالات امتحان نهایی بسیار بسیار سطح پایینی دارن، به طوری که %80 سوالات این امتحان کاملا از متن و تمرین های کتاب درسیتون استخراج شدن. %10 دیگه هم از متن و تمارین کتابن با این تفاوت که نیاز به کمی فکر دارن. و در آخر هم %10 باقی مونده به سوالات مسخره و آبکی معروفن. به این دلیل که معمولا شامل شعر حفظی، اثبات فرمول و موارد این شکلی هستن.

تعداد 20 های زیاد! خیلی زیاد!

تعداد دانش آموزهایی که در یک درس خاص در امتحان نهایی نمره 20 می‌گیرن و حتی معدل اونها 20 هست در تمام رشته ها بسیار زیاده. مثلا در رشته تجربی تعداد این نفرات به ۵ هزار نفر می‌رسه!

توجه به قوانین ترمیم معدل در امتحان نهایی

قانون ترمیم معدل امتحانات نهایی دقیقا مصداق بارز ضرب المثل سنگ مفت گنجشک مفت هست. یعنی چی؟ منظور این هست که اگر فرضا شما در درس ریاضی نمره 18 رو کسب کرده باشید و برای ترمیم معدل درخواست بدید و بعد از امتحان نمره شما 19 بشه، همین نمره 19 برای شما ثبت خواهد شد. اما اگر نمره شما از دفعه قبل کمتر بشه یعنی مثلاً 17 بگیرید، نمره بالاتر شما یعنی همون 18 برای شما ثبت خواهد شد!

فرق نمره 19.5 و 20 در امتحان نهایی چقدره؟

شاید به ظاهر فکر کنید که فرق این دو نمره فقط و فقط 0.5 نمره هست و قطعا تاثیر اون در کنکور هم ناچیزه. اما همونطور که بالاتر هم گفتیم تعداد کسایی که نمره 20 رو در درس های مختلف در امتحان نهایی کسب می‌کنن حدود پنج هزار نفره. یعنی شما با گرفتن نمره 19.5 از 5000  نفر عقب میوفتید. همین موضوع هم باعث کمتر شدن تراز و در نتیجه بدتر شدن رتبه کنکور شما می‌شه.

به همین دلیل هم هست که به شما توصیه می‌کنیم اگر برنامه ریزی و شرایط شما اجازه می‌ده حتماً حتی برای ترمیم حتی نمره 19.75 هم اقدام کنید.

البته این موضوع رو هم در نظر بگیرید که ممکنه برخی از فارغ التحصیل ها که مثلاً چند سالی هست از درس دور بودن در درس خاصی نمره پایینی داشته باشن. در این شرایط اگر فرد واقعاً چیزی از اون درس رو به یاد نیاره و برای یادآوری مجدد نیاز باشه که حداقل چندین روز یا هفته زمان بزاره، بهترین کار اینه که به همون نمره اکتفا کنه. البته اگر نمرش خیلی پایین نباشه!

چه دروسی و چه نمراتی رو ترمیم کنم؟

پیشنهاد ما برای ترمیم معدل و ترمیم نمرات نهایی برای بهتر شدن تراز و در نتیجه رتبه کنکور شما اینه که نمرات زیر نمره 19 رو حتماً ترمیم کنید. اماااا اگر در رشته خودتون بهترین رتبه ها و حتی بهترین شهرها مثل تهران رو می‌خواید شرایط کمی فرق می‌کنه. در این صورت باید حتی نمرات 19.75 هم ترمیم بشن.

چون همونطور که بالا هم گفتیم حتی همین 0.25 نمره هم می‌تونه تراز شما رو تا حد زیادی جابجا کنه. به هر حال ترمیم معدل ریسکی هست که هیچ گونه ضرری برای شما نخواهد داشت پس از این شانس استفاده کنید.