نرم افزار تخمین رتبه کنکور + آموزش تخمین رتبه هیوا و قلمچی

تخمین رتبه با نرم افزارهای موجود کار درستیه؟
نرم افزار تخمین رتبه کنکور + آموزش تخمین رتبه هیوا و قلمچی

در ادامه قصد داریم که میزان صحت تخمین رتبه کنکور با نرم‌افزارها رو  بررسی کنیم. به شما می‌گیم که آیا این روش برای تخمین حدودی رتبه‌تون کار مناسبی هست یا نه. اگر مناسبه چه نرم‌افزارهایی در این زمینه پیشنهاد می‌شن.

با تخمین رتبه زمانتون رو از دست ندید

بهترین کاری که می‌تونید بکنید این هست که به جای تخمین رتبه کنکورتون زمان رو برای رشد کردن و برطرف کردن اشکالاتتون بذارید. بعدها که در کنکور شرکت کردید و نتایج رو دیدید متوجه می‌شید که رتبه دقیق شما چی هست.

در نتیجه بهتره وقتتون رو روی افزایش تلاش خودتون در سال کنکور بذارید.  به حدی که اگر دلتون می‌خواد رتبه 1000 رو کسب کنید در حد رتبه 999 درس بخونید و تلاش کنید.

اما گاهاً برخی از داوطلب‌ها به قدری درگیر تخمین رتبه کنکور می‌شن که به جای 1000 رتبه 2000 رو می‌گیرن. به این دلیل که نتایج آزمون های آزمایشی اونها در صورتی که خوب باشه باعث کم شدن تلاش اونها و در نتیجه بدتر شدن رتبه اونها می‌شه.

یا از طرف دیگه هم ممکنه به دلیل بد بودن رتبه و ترازشون در آزمون‌های آزمایشی حال روحیشون برای مدتی به هم بریزه و نتونن به شکلی که باید روی درس خوندنشون تمرکز کنن.

پس از هر جهت این کار توصیه نمی‌شه که بخواید خودتون رو درگیر رتبه و تراز یا حتی تخمین اونها کنید. فیلم زیر رو که ببینید، متوجه میشید چرا این کار رو توصیه نمیکنیم:

ساز و کار بهترین نرم‌افزارهای تخمین رتبه کنکور

آموزش کار با نرم افزارهای تخمین رتبه

اما جدا از مواردی که بالا به اون‌ها اشاره کردیم اگر به هر دلیلی دوست دارید یا نیاز دارید که رتبه کنکور خودتون رو تخمین بزنید بهتره قبل از این کار با روشی که نرم افزارهای مختلف، رتبه کنکور رو تخمین می‌زنن آشنا بشید.

  1. ابتدا شما درصدهای دروس مختلفتون رو در این سایت‌ها یا نرم‌افزارها وارد می‌کنید.
  2. اون سایت یا نرم‌افزار تخمین رتبه، با توجه به کارنامه‌ها و درصد داوطلب‌ها در کنکورهای سال‌های قبل تراز و درصد شما رو محاسبه می‌کنه.
  3. بعد از این درصد شما اعلام می‌شه و در واقع یک شبیه سازی نادرست و احمقانه اتفاق مبوفته. اما چرا؟

چون رتبه‌ای که این سایت‌ها برای شما تخمین می‌زنن نتیجه درستی نیست به این دلیل که درصدهایی که وارد کردید رو با درصد داوطلب‌ها در کنکورهای قبلی می‌سنجنه. و قطعاً می‌دونید که کنکور هر سال با سال دیگه متفاوته. مثلا ممکنه یک درس در کنکور 1400 آسون بوده باشه و همون درس در کنکور سال بعد از شدت سختی اکثر داوطلب هارو به چالش کشیده باشه.

نکته دیگه ای که وجود داره اینه که حتی برخی از سایت‌ها مثل تخمین رتبه هیوا، اطلاعات کاملی رو از سال‌های قبل ندارن و به احتمال خیلی زیاد رتبه‌ای که تخمین می‌زنن هم درست نیست. 

باید بگیم که تخمین رتبه کار درستی نیست اما اگر خواستید حتماً این کار رو انجام بدید سیستم تخمین رتبه قلم چی به نسبت سایر موارد گزینه بهتری هست. چون به واقعیت نزدیک‌تره و دلیل اون هم کامل‌تر بودن اطلاعات و داده های اون هست. 

چرا شبیه سازی و تخمین رتبه کنکور نادرسته؟

به این مثال‌ها دقت کنید:

  •  یگانه کریمی در کنکور 1400 در درس ریاضی درصد 52 رو کسب کرد. این درصد در مسیر کسب رتبه 56 کنکور و قبول شدن در رشته‌ی پزشکی دانشگاه تهران به اون کمک زیادی کرد.
  • این در حالیه که اگر کسی در کنکور 99 درس ریاضی رو 52% می‌زد قطعاً نمی‌تونست همچین رتبه‌ای کسب کنه. چون ریاضی در اون سال آسون‌تر بود و داوطلب‌های بیشتری می‌تونستن به اون پاسخ بدن.
  • همچنین کیمیا کرمی با درصد 74 در درس شیمی تونس در کنکور سال 99 رتبه 351 کنکور تجربی بشه. این در حالیه که در اون سال فقط 30 نفر تونستن درصدی در این حدود و در درس شیمی کسب کنن. اگر  داوطلبی همین درصد رو  در کنکور 98 در درس شیمی به دست می‌آورد ه بدتری رو کسب می‌کرد به این دلیل که شیمی در سال ۹۸ سوالات آسون‌تری داشت.
  • حتی اگر شما در سایت قلم چی سال کنکورتون رو هم انتخاب کنید و تخمین رتبه شما هم دقت بالایی داشته باشه باز هم شما نمی‌تونید  مطمئن باشید که  در روز کنکور دقیقاً  بتونید همین درصد رو در کنکور بزنید. 

در نتیجه سیستم و در کل روش تخمین رتبه کنکور چندان استاندارد و درست نیست. البته بالاتر هم گفتیم که سایت قلم چی به نسبت باقی سایت‌ها در این زمینه بهتر عمل کرده اما در قلمچی هم نتیجه در کنکور داخلی و کنکور خارجی تفکیک نشده که این هم یک ضعف به حساب میاد.

بررسی تخمین رتبه سایت قلم چی

محمدحسین جدیدی نژاد مشاور کنکور، با استفاده از کارنامه کنکور صبا فرهنگ رتبه 328 تجربی منطقه 2 در سال 1401 و درصدهایی که در کنکور کسب کرد، میزان دقت سایت تخمین رتبه قلمچی رو سنجیدن. در ابتدا تمام درصدهای صبا رو به صورت دقیق در سایت وارد کردن.

طبق این درصد ها تخمین رتبه صبا بر اساس سایت تخمین رتبه قلمچی باید چیزی بین 100 تا 200 می‌شده، که رتبه صبا 328 شده و این اخلاف خیلی کمه.

کار با سایت تخمین رتبه قلم چی

در نتیجه به دلیل این که اصلاعات قلمچی جامع و درست هستن، دقت تخمین رتبه اون هم زیاد هست.

نقد و بررسی تخمین رتبه سایت هیوا

وقتی محمدحسین جدیدی نژاد وارد سایت تخمین رتبه هیوا شدن تا برای تخمین رتبه از این سایت کمک بگیرن، با نکته عجیبی روبرو شدن.
اون هم این بود که این سایت تخمین رتبه کنکور 1402 و بر اساس اطلاعات آزمون 1400 می‌سنجید!

کار با سایت تخمین رتبه هیوا و به روز نبودن اطلاعات این سایت

در حالی که این دو کنکور با هم تفاوت های اساسی داشتن. در نتیجه ایشون درصدهای یکی از قبولی های کنکور 1400 (نگار پورعبدالله – رتبه 643 تجربی منطقه 2) رو برای سنجش میزان دقت تخمین رتبه هیوا استفاده کردن.

درصدهارو در سایت وارد کردن و نتیجه برای منطقه 2 بین 1290 تا 1374 شد در حالی که رتبه خود نگار در کنکور 1400، 643 شد! و این اختلاف واقعا زیاده و دقیق نیست.

کار با سایت تخمین رتبه هیوا و بررسی دقت پایین اون

پس در آخر باید بگیم که تخمین رتبه قلمچی از تخمین رتبه هیوا دقیق تر و بهتر هست.

بررسی نحوه کار سایت‌های تخمین رتبه کنکور

نحوه کار به صورت مرحله به مرحله و همچنین میزان دقت و درستی دو سایت تخمین رتبه کنکور قلم چی و هیوا رو براتون به صورت کامل توضیح دادیم و می‌تونید این پروسه رو در ویدیویی که بالاتر قرار دادیم، ببینید.

تخمین رتبه کنکور مثل فالگیریه!

مراجعه به انواع نرم‌افزارها و سایت‌ها برای تخمین رتبه کنکورتون دقیقاً مثل رفتن پیش فالگیر هست. شما با دونستن رتبه‌تون، که به احتمال خیلی زیاد هم دقیق نیست، فقط برای مدت کوتاهی خودتون رو آروم می‌کنید. دقیقاً کاری که یک فالگیر انجام می‌ده هم همین هست. به شما امید واهی رو میفروشه.

در آخر باید به شما بگیم که استفاده از انواع روش‌ها برای تخمین رتبه کنکور کار علمی و درستی نیست. در عوض بهتره همین زمان رو برای تحلیل آزمون استفاده کنیم چون تحلیل آزمون روش مشترک تمام رتبه برترهاست. با تحلیل آزمون شما اشکالات مشخص شده خودتون رو رفع می‌کنید و قطعاً این موضوع روی پیشرفت تحصیلی شما و در آخر روی رتبه کنکور شما هم تاثیرگذار خواهد بود.

برای مثال صبا فرهنگ رتبه 251 منطقه 2 کنکور تیر 1401 که در حال حاضر هم پزشکی دانشگاه تهران رو می‌خونه هفته قبل از کنکور در آزمون آزمایشی تراز 6 هزار و رتبه 3 هزار رو کسب کرد. که کارنامش رو در عکس زیر میبینید:

عکس کارنامه صبا فرهنگ

حتی درس ریاضی رو در اون آزمون 32% زده بود. اما در کنکور درصدی که تونست در درس ریاضی کسب کنه 81.2 درصد بود. دلیل این موضوع هم  این بود که صبا تحلیل آزمون رو به صورت اصولی و درست انجام داده بود. در حالی که اگر همین زمان رو برای تخمین رتبه می‌ذاشت قطعاً کوچکترین کمکی هم به مسیر پیشرفتش نمی‌کرد.