امتحان نهایی: تاثیر در کنکور، سطح سوالات، برنامه ریزی 20 گرفتن

امتحان نهایی و کنکور شرایط خوندن برای نمره 20 امتحان نهایی تاثیر معدل امتحان نهایی در کنکور

تاثیر معدل امتحان نهایی بر نتیجه کنکور شما در در حال حاضر نسبت به سالهای اخیر بیشتراز گذشته شده. شاید با این چالش روبرو شدید که چطور باید برای امتحان نهایی بخونم؟ آیا در این مدت باید به صورت تشریحی دروس رو مطالعه کنم؟ یا روش تستی کمک بیشتری به من خواهد کرد؟

وقتی برای امتحان نهایی آماده میشم باید از فضای کنکور دور بشم؟ چطور می‌تونم در امتحان نهایی جوری به سوالات پاسخ بدم که بهترین نمره رو بگیرم؟ در ادامه به همه این سوالات و حتی سوالات بیشتری که ممکنه جواب اونها به شما در زمینه امتحانات نهایی و پیش بردن هم زمان کنکورتون کمک بکنه پاسخ می‌دیم.

فهرست مطالب (اینجا چه خبره؟) فهرست رو جمع کن بره بابا

تاثیر امتحان نهایی در کنکورهای جدید

تا همین چند سال پیش تاثیر امتحان نهایی در کنکور به صورت مثبت بود [الان دیگه نیست]. مثلاً در رشته تجربی تا حدود رتبه ۲۰ هزار، عملاً معدل و امتحان نهایی تاثیر خاصی در رتبه شما نمیذاشت. اما در کنکور 1402 به بعد این تاثیر از حالت ” تاثیر مثبت”  به حالت ” تاثیر قطعی” تغییر کرده و میتونیم بگیم که دیگه داستان فرق کرده.

اگه ویدیوهای توی سایت رو نمیبینین؛ لطفا وی پی ان تون رو خاموش کنین و مجددا صفحه رو Refresh کنین تا بدون دردسر هزاران ساعت فیلم مشاوره کنکور رو اینجا ببینین!

ممنونیم! 🙂

نحوه تاثیر معدل در امتحان نهایی چطوره؟

قبل از اینکه این موضوع رو به صورت کامل بشکافیم نیاز هست بدونید که منظور از امتحان نهایی فقط و فقط نمره کتبی امتحانی هست که شما در آزمونهای هماهنگ نهایی کسب می‌کنید. پس نمرات مستمر و امتحانات کلاسی و مدرسه و از این موارد اهمیتی نخواهند داشت.

میزان تاثیر قطعی امتحان نهایی و درصد کنکور
مثلا اگه تاثیر امتحان نهایی در کنکور 40 درصد قدطعی باشه تراز کنکور اینطوری مشخص میشه!

به این صورت که اگر مثلاً در مقاطع دهم و یازدهم اعلام شد که امتحان یک یا دو درس از دروس شما به صورت نهایی برگزار می‌شه، باید بدونید که  فقط نمره این امتحان بر کنکور شما تاثیر میذاره و نه هیچ کدوم از نمره هایی که در مدرسه گرفتید.

دو نکته خیلی مهم درباره تاثیر نمره

  • کدوم نمره مستقیم بر کنکور من تاثیر میذاره؟

–  بالاترهم گفتیم، فقط نمره کتبی امتحان نهایی. ( نه نمرات مستمر،  نه  نمرات ترم اول  و نه هیچ نمره دیگه ای جز مواردی که گفتیم تاثیری ندارن)

  • تاثیر نمرات نهایی به صورت درس به درس و دقیقا معادل تراز خواهد بود. منظور از این جمله چیه؟

 برای مثال  می‌دونید که درس ریاضیات رشته ریاضی و فیزیک سال دوازدهم شامل دروس گسسته، حسابان  ۲ و هندسه  ۳ هست. در نتیجه برای هر کدوم از این دروس شما یک نمره در امتحان نهایی کسب می‌کنید که به عنوان تراز اون درصد در نظر گرفته می‌شه. اما برای به دست آوردن تراز کل درس ریاضیات، باید از این سه نمره میانگین گرفته بشه. به این میانگین تراز امتحان نهایی گفته می‌شه.

دقت کنید! نمره کسب شده در هر درسی در امتحان نهایی، بر تراز همون درس در امتحان و کنکور تاثیر میذاره؛ اینطور نیست که مثلا اگر شما در امتحان فیزیک نمره پایین تری نسبت به درس شیمی گرفتید این تاثیر نسبتاً منفی روی دوتا درس شما بذاره. بلکه فقط درس فیزیک شما تراز پایین تری خواهد داشت.

راه جبران این موضوع هم این هست که در کنکور درصد درس فیزیک رو بالا بزنید تا این کم و کسری جبران بشه. به این دلیل که تراز کسب شده در کنکور ارزش بالاتری داره. پس به خوبی می‌تونه ضعف های شما در نمرات و تراز امتحان نهایی رو پوشش بده.

تفاوت معدل نمره 20 با 19.5 امتحان نهایی چیه؟

احتمالا می‌دونید که امتحانات نهایی سطح خیلی ساده و معمولی دارن. به همین دلیل تاثیر نمره ۲۰ در امتحان نهایی با تاثیر نمره ۱۹/۵ در همون امتحان خیلی متفاوته.

به این دلیل که طبق آمار حدود ۵ هزار نفر از دانش آموزها معدل ۲۰ دارن. پس اگر شما در درسی نمره ۱۹/۷۵ بگیرید تقریباً از ۵ هزار نفر عقب موندید. تازه این آمار برای زمانی بود که تاثیر امتحانات نهایی به صورت مثبت بود اما در حال حاضر این تاثیر قطعیه.

آیا معدل و تراز بر رتبه کنکور من تاثیر می‌ذاره؟

 به صورت قطعی می‌تونیم بگیم که “بله”. این موضوع خیلی تاثیرگذار و مهمه. برای درک بهتر این موضوع یک مثال می‌زنیم. فرض کنید تراز شما ۶۵۰۰ شده و با تاثیر معدل نهایی به ۷۱۵۰ تغییر می‌کنه اگر تراز شما ۶۵۰۰ بود رتبه ای حدود ۵۰۰۰ کسب می‌کردید. اما با تراز ۷۱۵۰ رتبه شما به ۷۰۰ قابل ترفیع هست.

تفاوت بین این دو رتبه از زمین تا آسمونه. پس کاملا می‌تونید درک کنید که تاثیر تراز تا چه حد می‌تونه مهم باشه. باز هم تاکید می‌کنیم که نمرات نهایی شما ابتدا تراز شما رو تغییر می‌دن و تراز شما هم باعث بهتر یا بدتر شدن رتبتون می‌شه.

یک مثال برای درک تاثیر مثبت بر تراز و در نتیجه رتبه کنکور

 داشتن مدال المپیاد ۱۰ درصد به تراز شما اضافه خواهد کرد. شاید بپرسید یعنی دقیقا چه اتفاقی میوفته؟

 یک دانش آموز کنکوری تجربی سال  ۱۴۰۱ رتبه ۸ هزار رو کسب کرد اما بخاطر مدال المپیاد موفق به تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه تهران شد. ( برای قبولی این رشته در دانشگاه تهران میانگین رتبه شما باید حدود ۴۰۰ باشه!) پس می‌شه به خوبی متوجه معجزه تراز بالا و تاثیر اون بر رتبه کنکور شد.

تاثیر قطعی امتحان نهایی در کنکور دقیقا محاسبه می‌شه؟

قبل تر که تاثیر نمرات به صورت مثبت بود، اینجوری در نظر گرفته می‌شد که اگر میانگین تراز نهایی از میانگین تراز کنکورتون کمتر باشه تاثیر مثبت گذاشته بشه که خب همونطور که گفتم تا رتبه ۲۰ هزار معمولاً این اتفاق نمیوفتاد و عملاً تاثیری نداشت. اما در حال حاضر که این تاثیر به صورت قطعی هست ممکنه حتی تراز نهایی باعث کاهش تراز کنکورتون هم بشه. اما نگران این موضوع نباشید به این دلیل که این اتفاق برای همه داوطلب ها میوفته و چندان اتفاق عجیبی نیست.

نحوه تاثیر امتحان نهایی در کنکور: تاثیر قطعی
نحوه تاثیر امتحان نهایی در دروس حسابان و هندسه3 و گسسته با 40% تاثیر قطعی در کنکور

سطح سختی سوالات نهایی چطوره ؟

شاید برای شما هم پیش اومده باشه که افراد بزرگتر از شما یا حتی معلم های برخی دروس این ترس رو در شما ایجاد کرده باشن که سوالات نهایی سطح خیلی بالایی دارن و ممکنه در اونها نمرات خیلی پایین کسب کنید. اما آیا واقعیت اینه؟

برای اینکه بتونیم به طور دقیق سوالات امتحان نهایی رو آنالیز کنیم اونها رو به سه دسته تقسیم می‌کنیم:

۸۰% آبکی و تکراری

%۸۰ سوالاتی که در امتحان نهایی از درس های مختلف به شما داده می‌شه دقیقا در حد سوالات کتاب هستن. یعنی خود سوالات، تمرین ها، آزمایش کنید ها و جاخالی های کتاب! حتی دربعضی سالها برخی از سوالات عینا تکرار شدن فقط شاید صورت سوال کمی تغییر کرده باشه.

مثلاً در امتحان نهایی ریاضی رشته تجربی، طبق سوالات سالهای گذشته معمولاً یکی از سوالات ۷، ۸ و ۹ در رابطه با مشتقه. در این حد سوالات قابل پیش‌بینی و ساده ان! اما خب ترتیب سوالات متغیر بکنه. درباره این %۸۰ آبکی و تکراری می‌تونیم بگیم که صورت سوال دقیقا از خود کتاب هست فقط با کمی جابجایی فعل و فاعل.

۱۰% کمی سخت

البته منظور ما اینه که این سوالات کمی سخت تر از ۸۰ درصد قبلی هستن، اما با خیال راحت می‌تونیم این اطمینان رو به شما بدیم که برای حل اونها فقط نیاز به کمی فکر و تامل دارید. یعنی این ۱۰% کمی سخت به راحتی قابل حل هستن و می‌تونید به جوابشون برسید فقط باید کمی بیشتر از سوالات هشتاد درصد بالا در اونها دقت به خرج بدید. اما هر چقدر سختی این سوالات زیاد باشه به هیچ عنوان قابل مقایسه با سطح سختی سوالات کنکور نیست.

۱۰% مسخره و آبکی

این بخش از سوالات هم واقعا حرفی برای گفتن ندارن ولی از درسی به درس دیگه متغیرن. مثلاً در درس ادبیات برای این ده درصد شاید نیاز باشه که  شعر کتاب درسی رو حفظ کرده باشید و بنویسید. یا مثلاً در دروس محاسباتی و دارای فرمول نیاز به اثبات فرمول ها باشه. همین!

سطح سوالات امتحان نهایی سخته؟

ممکنه با توضیحات بالا خیلی از شما قانع نشده باشید و بگید خیلی از دبیران یا اطرافیان ما گفتن امتحان نهایی سخت تر از این حرفاست. بله امتحان نهایی سخته اما برای کسی که حتی یک دور هم کتاب رو نخونده باشه. 🙂

برای اثبات حرفمون می‌تونید به سایت قلمچی مراجعه کنید و به آرشیو امتحانات نهایی برید:

برای هر درس نمونه سوال نهایی سال های گذشته رو با دقت بررسی کنید و خودتون به این موضوع که امتحان نهایی واقعا سخت نیست برسید. حتی این سطح سادگی فقط مختص یک درس خاص نیست بلکه چه در دروس تخصصی و چه در دروس عمومی سوالات به سه دسته ای که در بالا اشاره کردیم تقسیم می‌شن و در هر حال سخت و غیرقابل حل نیستن.

کنکور مهم تره یا امتحان نهایی؟

 به احتمال زیاد شما هم این دغدغه رو دارید که چطور باید برای کنکور بخونم که نتایج امتحان نهایی خراب نشه و بلعکس؟ یا ممکنه بخواید بدونید که کنکور مهم تره یا امتحان نهایی؟ که جواب کاملاً قابل حدسه: ۱۰۰ درصد کنکور!!

نکته مهم اینجاست که اگر شما در دوران مطالعه برای امتحان نهایی به اندازه مشخصی برای کنکورتون هم وقت بذارید، علاوه بر کنکور در امتحان نهایی تو هم بهترین نتیجه رو خواهید گرفت. اما اگر فقط بخواید روی امتحان نهایی و تشریحی خوندن تمرکز کنید، قطعاً این موضوع روی کنکور شما تاثیر بدی خواهد داشت.

انواع منابع امتحان نهایی از دید کنکور

دروس امتحان نهایی به صورت کلی دو دسته می‌شن.

الف) دروسی که در کنکور نمیان. مثل: درس سلامت و بهداشت.

ب) دروسی که در کنکور هستن.

برای دروس غیر کنکور که تکلیف مشخصه. شما فقط باید کتاب و نهایتاً جزوه ها رو مطالعه کرده و نمونه سوال های سال های قبل رو حل کنید. اما برای دروس کنکوری شما دو نوع منبع دارید:

  1. منابع هماهنگ با کنکور  (هم در کنکور و هم در امتحان نهایی از اونها سوال میاد، عملا با خوندن اونها با یک تیر دو نشون می‌زنید.)
  2. منابع ناهماهنگ با کنکور (خواسته یا ناخواسته باید بخونید حتی با این وجود که در کنکور ازشون سالی نمیاد.)

یک مثال: روش خواندن فیزیک برای امنحان نهایی

مثلا در درس فیزیک منابع هماهنگ با کنکور شامل حفظیات کتاب درسی(متن کتاب)، مسائل، شکل ها و نمودارهان( مورد آخر معمولاً توسط داوطلب های کنکور در زمان مطالعه نادیده گرفته می‌شه اما در امتحانات نهایی از آنها سوال میاد). منابع غیرهماهنگ با کنکور هم در درس فیزیک می‌تونن شامل مباحثی مثل اثبات فرمول ها باشن.

مطالعه منابع هماهنگ با کنکور برای شما یک موهبت حساب می‌شه چون می‌تونید با مطالعه اونها در امتحان نهایی نمره خوبی کسب کنید و همچنین دانش کنکوری خودتون رو هم تقویت کنید. پس این موضوع که خیلی ها می‌گن مطالعه برای امتحانات نهایی وقت تلف کردنه، کاملا اشتباهه.

فقط توصیه ای که به شما داریم این هست که وقت، زمان و ارزش بیشتری برای بخش هایی که هماهنگ با کنکور هستن یعنی از اونها در کنکور سوال میاد بزارید. نتیجه این کار رو در نمرات نهایی و رتبه کنکورتون می‌بینید.

اگر برای کنکور بخونم امتحان نهایی خراب نمیشه؟

 اگر شما کنکور و سوالاتتون رو یک قاره در نظر بگیرید، امتحان نهایی یه جزیره کوچیک توی اونه. اگه برای کنکور آمادگی پیدا کنید، برای امتحان نهایی هم آماده اید.

اگر برای امتحان نهایی بخونم کنکور خراب نمیشه؟
کسی که برای کنکور درس بخونه قطعا امتحان نهایی اش رو 20 میشه! 🙂

سه راز کیمیاگرانه و طلاییِ ۲۰ شدن در امتحانات نهایی

برای اینکه بتونید به این سوالات جواب بدید پیشنهاد می‌کنیم بعد از تسلط بر کتاب درسی به سراغ حل نمونه سوالات نهایی سال های گذشته برید.

به صورت کلی سه نکته وجود داره که با رعایت اونها می‌تونید نمره بهتری در امتحان نهاییتون بگیرید.

چیکار کنم که نمره خوبی بگیرم؟

۱. تصور کنید که برای یه ابله پاسخنامه می‌نویسید

بهترین کار اینه که همیشه حتی اگر نمیدونید چطور باید سوالی رو حل کنید حداقل فرمول مربوط به اون رو بنویسید تا نمره فرمول رو بگیرید. سعی کنید تا جای ممکن کوتاه نویسی کنید نه که توضیحات کمی بدید، اتفاقا برعکس. مثلا در کنکور نوشتن فرمول ها به صورت نمادین فایده ای نداره و فقط باید عدد رو جایگذاری کنید و به جواب نهایی برسید.

اما در امتحانات نهایی نوشتن همین فرمول و یا توضیحات لازم به زبان فارسی هم میتونه برای شما نمره بیاره. یکی از اصلی ترین تفاوت های امتحان نهایی که یک امتحان تشریحی هست با کنکور هم همینه. پس فرض کنید در برگه امتحان نهایی دارید برای یک فرد بی سواد جواب می‌نویسید و باید هر اطلاعات لازمی درباره جواب رو روی برگه بیارید. نوشتن فرمول ها و نمادهای مربوط به هر درس هم هرگز نباید فراموش بشن.

در فیلم تفاوت امتحانات تستی و تشریحی به این موضوع اشاره کردیم که در امتحانات تستی مثل کنکور فقط جواب آخر اهمیت داره. یعنی حتی اگر یک صفحه هم برای یک تست راه حل بنویسید اما به جواب درست  نرسیده باشید کل نوشته های شما فاقد ارزش هستن. در حالی که در یک امتحان تشریحی مثل امتحان نهایی جواب نهایی شما فقط ۲۵ صدم تا نیم نمره داره. در عوض مسیری که رفتید و توضیحاتی که دادید نمره خواهد داشت.

۲. زیاده نویسی و دسته بندی مفید

 از قسمت قبلی متوجه شدید که باید جواب هر سوالی رو به کاملترین و شفاف ترین حالت ممکن بنویسید و توضیح بدید. برای شفاف نویسی در امتحان نهایی دو کار لازمه:  الف) یاد گویی  یا زیاده نویسی نکنید و ب) دسته بندی کنید.

زیاده نویسی در امتحان نهایی ممنوع

اصلی ترین تفاوت کنکور و امتحان نهایی در اینه که در کنکور اگر جواب مثلاً گزینه چهار باشه هیچ کسی نمی‌تونه درباره درست یا غلط بودن اون نظری بده و فقط جواب گزینه ۴ خواهد بود. اما در امتحان نهایی که یک امتحان تشریحیه، مصحح کاملاً این اختیار رو داره که اگر حس کنه شما دارید  جواب خارج از اون چیزی که سوال خواسته میدید یا به قولی اضافه گویی می‌کنید حتی در صورت درست بودن جوابتون نمره اون سوال رو بهتون نده!!.

درنتیجه بهتره بگیم سعی کنید در امتحان نهایی جوری جواب بدید که بعد از نوشتن چندین خط جواب، جوری نباشه که انگار عملاً هیچ چیزی ننوشتید!. این مورد بین دانش آموزهای درسخون هم زیاد دیده می‌شه که بخاطر زیاد بودن اطلاعات و دانششون توضیح زیادی می‌دن و ممکنه این حس رو به شخصی که تصحیح می‌کنه بدن که دارن اون شخص رو گمراه می‌کنن.

این مورد رو هم در نظر بگیرید که در امتحانات نهایی سرعت تصحیح سوال خیلی بالاست و اگر مصحح در همون خط های اول فکر کنه که شما جواب رو بلد نیستید به راحتی نمره رو به شما نخواهد داد، پس مراقب باشید.

اگر بین دو بخش از کتابتون برای نوشتن جواب شک داشتید، بهترین کار اینه که اول قسمتی که به نظرتون درست هست رو توضیح بدید و بعد قسمت بعدی رو هم با کلمات ربط به قسمت قبل متصل کنید. اما در هر صورت اصلا سعی نکنید که توضیح اضافه و به درد نخور بدید.

دسته بندی کنید

بهترین نوع جواب به سوالات نهایی در دروسی مثل درس دینی یا هر درس تشریحی دیگه اینه که جواب ها رو به صورت مرتب و شماره گذاری شده بنویسید. این کار باعث می‌شه که این ذهنیت ایجاد بشه که شما واقعاً جواب این سوال رو می‌دونستید که انقدر دقیق و مرتب به اون پاسخ دادید. این کار از نوشتن خطوط زیادی جواب حتی در صورت درست بودن بهتره و باعث میشه طراح ناخواسته نمره بالاتری رو به شما بده.

۳. قانون ۱۰:۳۱

این قانون خیلی به دروس مربوط نمی‌شه اما برای موفقیت در تمام دروس خیلی موثره اون هم این هست که مثلا اگر تا ساعت ده و نیم در امتحان هستید فارغ از نتیجه خوب یا بد وقتی برگ رو تحویل دادید و از جلسه خارج شدید دیگه به هیچ وجه نباید راجع به اون امتحان و نتیجش فکر کنید. بلکه باید  وقت، انرژی و تمرکزتون رو روی امتحانات بعدی و همچنین کنکورتون بذارید تا بتونید فارغ از نتایج کسب شده در امتحانات بعدی موفق بشید.

سه قانون خطرناک امتحان نهایی که باید مراقبشون باشید

مثل هر امتحانی، امتحان نهایی هم قوانین و مقررات خاص خودش رو داره که باید رعایت بشه و در صورتی که به اون ها توجه نکنید می‌تونن براتون مشکل ساز باشن. به همین دلیل باید این موراد رو بشناسید.

قوانین رایج در امتحانات و حوزه امتحانی در نهایی هم برقرار هستن

قوانین عادی که در همه امتحانات حتی امتحانات مدرسه برقرارن در نهایی هم صدق می‌کنن. مثلاً اینکه نمی‌تونید کتاب و جزوه همراهتون ببرید، از گوشی و ساعت های هوشمند نمی‌تونید استفاده کنید و … (و هر چیزی که در هر امتحانی باید رعایت کنید)

تک رنگ بنویس

ستفاده از دو رنگ یا بیشتر در امتحان نهایی به منزله ی “علامت  گذاری”  هست. یعنی شما دارید به مصحح این سیگنال رو می‌دید که این برگه برای من هست. به همین دلایل بهترین کار اینه که برای امتحان نهایی از یک خودکار با یک رنگ مشخص چند تا داشته باشید و فقط با همون رنگ به سوالات جواب بدید. رنگ پیشنهادی ما هم  آبی یا مشکی هست.

-کار هنری ممنوع

همچنین سعی کنید در اطراف و حاشیه های برگه هیچ علامتی به جا نذارید. بعضی از بچه ها عادت دارند وقتی به یک سوال فکر می‌کنن روی برگه با خودکار چیزی می‌کشن. اما در امتحان نهایی به هیچ وجه این کار رو نکنید(کشیدن چیزهایی مثل جدول یا هر چیز مربوط به درس مجازه). اما خارج از اون یک چیز دیگه ای در برکه نکشید.

مدرک به جا نذار

از اونجایی که امتحان نهایی امتحان بسیار ساده ای هست سعی کنید حتی اگر در اون درس بسیار هم ضعیف هستید وقتتون رو صرف نوشتن تقلب نکنید. در عوض همون وقت رو روی خوندن ۱ درس یا حتی یه بحث بذارید. مطمئن باشید که با این کار به دلیل ساده بودن سطح سوالات نمره خوبی کسب می‌کنید.

دقت کنید که مدرک به جا گذاشتن باعث می‌شه که اون درس رو برای شما ۰ یا ۲۵ صدم رد کنن. همچنین اگر شما رو در حین تقلب ببین و مدرکی نگیرن می‌تونن شماره رو به راحتی از جلسه امتحان اخراج کنن حتی اگر فقط به یک سوال جواب بده باشید.

ممنوعه های امتحان نهایی: تقلب در امتحان نهایی
ممنوعه ها و تقلب ها در امتحانات نهایی

دو روش برنامه ریزی برای ۲۰ گرفتن در  امتحانات نهایی

اگر می‌خواید برای نهایی خوندن برنامه ریزی کنید احتمالاً در یکی از این دو دسته که در ادامه نام می بریم قرار می‌گیرید:

 الف) دانش آموز هایی که خوندن

منظور از درس خوندن کنکوری خوندن هست. در واقع اگر برای کنکور مطالعه کرده باشید برای نهایی خوندن مشکلی نخواهید داشت. کافیه در برنامه هاتون این مورد رو قرار بدید که ابتدا درس مشخصی رو بخونید و مرور کنید. بعد نمونه سوالات تشریحی امتحانات نهایی  دو سال گذشته در نوبت دی و خرداد رو حل کنید . با این راهکارها مطمئن باش که بهترین نمره ممکن رو میگیرید.

 ب) دانش آموز هایی که نخوندن

 اما اگر به هر دلیلی برای کنکور مطالعه نکردید، بهترین راه حل این هست که بعد از خوندن کتاب و مرور، به سراغ فیلم های امتحان نهایی موسسات مختلف برید و با کمک اونها به تسلط بهتری از کتاب درسی برسید. در آخر هم سوالات امتحانات قبل خصوصا امتحانات نهایی رو حل کنید.

 حتی می‌تونید بعد از اینکه برای امتحانات نهایی دروس سال دوازدهم آماده شدید فقط و فقط از اردیبهشت ماه تا پایان امتحانات نهایی دروس سال دوازدهم رو به صورت حرفه‌ای بخونین و به اونها مسلط بشید. در آخر هم با کمی جمع بندی و تست زدن به تسلط نسبی در دروس سال دوازدهم برسید. با این کار میتونید در کنکور تا حد کمی موفق تر از زمانی باشید که اصلاً برای کنکور نخوندید.

رتبه برترها برای امتحان نهایی چطور برنامه ریزی می‌کنن؟

اولین پیشنهادی که ما داریم و بدون شک یکی از اصلی ترین نکات برای موفقیت رتبه برترها هم است اینه که در بازه زمانی مربوط به امتحانات نهایی ساعت مطالعه تون رو به حداکثر برسونید. حداقل زمان پیشنهادی برای مطالعه دروس در زمان امتحانات نهایی رشته تجربی ۱۱ و نیم ساعت، رشته ریاضی ۹ ساعت و برای بچه های رشته انسانی هم ۸ تا ۹ساعته. یعنی به قدری زمان برای درس خوندن بذارید که هم به امتحانات نهایی برسید و هم به جمع بندی مباحث مربوط به کنکور.

نکته طلایی

امتحانات نهایی سال های مختلف شباهت بسیار زیادی به هم دارن و حتی در مواردی اعداد هم تغییر نمی‌کنن! پس شما می‌تونید با استفاده از نمونه سوالات سال های قبل  احتمال نمره ی ۲۰ خودتون رو چندین برابر کنید.

برای امتحان نهایی از کجا شروع کنم؟

پیشنهاد می‌کنیم که  اول درس مربوط به ترم دوم کتاب های سال دوازدهم رو مطالعه کنید چون معمولاً بارم اونها بیشتر از دروس مربوط به ترم اول شما هست. بعد از اون زمانتون رو برای مطالعه دروس ترم اول بذارید.

برای امتحان نهایی هر درس چقدر وقت بذارم؟

در برنامه ریزی که در مرکز مشاوره جدیدی نژاد برای شما طراحی می‌شه قطعاً سه روز قبل از هر امتحانی شما به مباحث اون درس تسلط کامل پیدا کردید. یک روز قبل از هر امتحان هم از حوالی ساعت ۴ بعد از ظهر تا ۱۲ شب به حل سوالات نهایی به اضافه مرور خواهید پرداخت.

پیشنهاد می‌کنیم چند ساعت قبل از امتحان مباحث رو به صورت کلی در حد ورق زدن مرور کنید. حتی اگر برنامه ریزی شما به شکلی بود که سه روز قبل از امتحان هم مباحث رو تموم نکردید باز هم حتماً روز قبل از امتحان رو به حل سوالات نهایی های قبل و مرور بپردازید.

در دوره امتحان نهایی تست بزنیم یا نه؟

توی اکثر درس ها مطالب دو دسته می‌شن: 1. مطالب حفظی، 2. مطالب ادراکی و مسائل.

زمانی که می‌خواید مباحث مختلف رو مرور کنید در مباحث حفظی اولویت با حفظ کردن و مرور کردنه و چندان نیازی به تست زدن نیست. اما در دسته دوم یعنی در مسائل و مباحث درک کردنی در زمان مرور اولویت اصلی تست زدن  اون هم هم به تعداد خیلی زیاد هست و بس.

بزرگترین اشتباهی که خیلی از شماها مرتکب می‌شید این هست که در زمان امتحان نهایی کنکور رو کنار می‌ذارید. نه کنکور و نه امتحان نهایی نباید دست کم گرفته بشن چون در این زمان ممکنه کمی سهل انگاری شما را از رتبه ۲۰ به ۱۰۰۰ برسونه!! پس نباید تست زدن رو کنار بذارید.

در زمان امتحان نهایی فقط دوازدهم رو جمع بندی کنیم؟

خیر. در دوران امتحان نهایی نباید از دوره دروس سال های دهم و یازدهم غافل بشید. در واقع باید علاوه بر تسلط و مرور مباحث سال دوازدهم، دهم و یازدهم روهم مرور و جمع بندی کنید. این کار سه دلیل داره:

  1. بعد از امتحان نهایی وقت زیادی ندارید. معمولاً یک تا دو هفته بعد از تموم شدن امتحانات نهایی باید کنکور بدید.
  2. فراموشی دروس پایه ممکنه اتفاق بیوفته. امکان نداره شما ۲۵ روز مبحثی رو مطالعه و مرور نکنید و توقع داشته باشید اونهارو فراموش نکنید. در ۲۵ روزی که برای نهایی فرصت دارید اگر مباحث سال های دهم و یازدهم رو کنار بذارید بدون شک بخش زیادی از اونها از ذهنتون می‌پرن. پس اونهارو در دوران امتحان نهایی فراموش نکنید.
  3. در دوره نهایی خوندن جمع بندی و آزمونهای سه روز یکبار شما همچنان وجود دارن. پس اگر بخواید در اون آزمون‌ها نتیجه خوبی بگیرید نیاز هست که به مباحث پایه هم مسلط باشید.
در زمان امتحان نهایی فقط دوازدهم رو جمع بندی کنیم؟

مصاحبه در مورد امتحانات نهایی با رتبه های برتر کنکور تجربی،ریاضی،انسانی

مصاحبه محمدحسین اولیائی دانشجوی پزشکی شهید بهشتی

محمدحسین اولیایی رتبه 153 کنکور تجربی سال 1399 تجربیاتش در مورد امتحانات نهایی رو بیان کرد:

مصاحبه با تبسم فتحی رتبه 69 کنکور ریاضی و دانشجوی شریف

تبسم فتحی رتبه 69 کنکور ریاضی از شهر کرمانشاه در مورد امتحاناتنهایی گفت:

مصاحبه با پرنیا یاری دانشجوی دندون پزشکی

پرنیا یاری رتبه 874 کنکور تجربی سال 1399 و دانشجوی دندون پزشکی در مورد سختی و آسونی سوالات امتحانات نهایی گفت:

مصاحبه با کیمیا کرمی رتبه 351 کنکور تجربی و دانشجوی پزشکی

کیمیا کرمی رتبه 351 کنکور تجربی در مورد نوع برنامه ریزی امتحانات نهایی و کنکور برامون میگه:

مصاحبه با ترنج احمدی دانشجوی مهندسی شیمی دانشگاه تهران

ترنج احمدی رتبه دانشجوی مهندسی شیمی دانشگاه تهران از تجربیات خودش در مورد امتحانات نهایی و کنکور و روش برنامه ریزی در این دوران میگه:

نکته آخر و جمع بندی

در آخر نیاز هست این رو بگیم که اگر شما دارید برای امتحان نهایی می خونید، باید توجه کنید که امتحانات نهایی یک بخشی از جمع‌بندی شما هستن. پس تمرکز برای نهایی خوندن با روش ها و نکات بالا نه تنها به کنکور شما آسیبی نمی‌زنه بلکه باعث بهتر شدن نتیجه هم خواهد شد.