امتحان تستی و تشریحی: تفاوت و نحوه مطالعه

تفاوت آزمون تستی و تشریحی چیست؟

من نمیدونم چرا توی مدرسه دانش آموز نمونه ای هستم و همه درس ها رو با بالاترین نمره پاس میکنم. همه ی امتحانام رو با بهترین نمره ممکن طی کردم اما تا میخوام آزمون تستی بزنم نتیجه خیلی خوب از آب در نمیاد. من که همون دانش آموز هستم چرا توی امتحان تستی و تشریحی متفاوت عمل میکنم؟ توی یکیش خوب و توی اون یکی افتضاح دلیلش چی میتونه باشه؟ چطور میتونم آزمون تستس خودم رو ارتقا بدم؟

برای اینکه به جواب این سوالات برسید در ادامه با ماه همراه باشید.

تفاوت آزمون تستی و تشریحی
تفاوت آزمون تستی و تشریحی

تفاوت امتحان تستی و تشریحی

همون طور که میدونید ممکنه تفاوت عملکرد ما توی این ها به خاطر تفاوت نوع این دو آزمون باشه. حالا اصلا تفاوت آزمون تستی و تشریحی چیه؟ الان براتون کامل توضیح میدیم.

امتحان تشریحی:سوالات در امتحانات تشریحی به صورت یک مرحله ای هستن یعنی ما تنها با یک مرحله از علوم رو به رو هستیم و نه ترکیبی از اون ها. نمره دهی در آزمون های تشریحی تیکه تیکه ست و به هر بخش از جواب های ما نمره تعلق میگیره. زمان پاسخ گویی به سوالات در آزمون تشریحی بیشتره و ما با مفاهیم ساده و غیر ترکیبی رو به رو هستیم.

اما امتحان تستی: پاسخ سوالات در این نوع امتحان چند مرحله ایه یعنی ما باید طی چندین مرحله حل مسئله به جواب درست برسیم. توی آزمون تستی نمره یک بخشیه و تنها به جواب پایانی تعلق میگیره یعنی اگر تنها یک قسمت مشکل داشته باشه، چون جواب صحیح رو به دست نیاوردیم نمره نمیگیریم در صورتی که توی آزمون تشریحی اینطور نیست. زمان پاسخ گویی به سوالات توی این نوع آزمون محدوده و ما با سوالات پیچیده و ترکیبی رو به رو هستیم.

برای اینکه دقیق تر متوجه منظورم بشید محتوای زیر رو تماشا کنید.

افزایش عملکرد در امتحان تستی و تشریحی

همونطور که بالاتر برای شما توضیح دادیم این دو آزمون با هم تفاوت هایی دارن، اما اگه کسی روی آزمون تستی تسلط داشته باشه به راحتی میتونه عملکرد خوبی در امتحان های تشریحی داشته باشه پس برای افرایش عملکرد در آزمون های تستی چه کار باید انجام بدیم؟ برای افزایش مهارت و عملکرد در این نوع آزمون این چند کار رو باید انجام بدیم:

  1. آموزش هنر آزمون دادن که شامل تست های مختلفه
  2. افزایش سرعت تست زنی با بالا بردن تعداد تست تمرینی
  3. مطالعه دروس به صورت تحلیلی و ترکیبی
  4. حل کردن تیپ های مختلف تست های چهار گزینه ای به صورت زمان دار و تیپیکال کردن اون ها
  5. مرور تست های تیپیکال
  6. تلاش و تلاش و تلاش
  7. استفاده از تجربیات رتبه برتر ها
  8. اگه شما هم موردی به ذهنتون میرسه توی کامنت ها اضافه کنید